Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

RPA: Pożar w gmachu parlamentu, zawaliła się część dachu

Autor: PAP
Dodano: 02-01-2022 15:36

Duży pożar wybuchł w niedzielę rano w siedzibie parlamentu RPA w Kapsztadzie. Zawaliła się część dachu w jednym z budynków kompleksu parlamentarnego, zniszczona też została podłoga. Pomimo wysiłków kilkudziesięciu strażaków, od wielu godzin nie udało się opanować żywiołu.

Nie ma doniesień o ofiarach, ale zabytkowy kompleks budynków, którego część pochodzi z XIX wieku, został w znacznym stopniu zniszczony. Poważnie ucierpiał księgozbiór, w tym oryginalny zapis hymnu narodowego RPA w języku afrikaans.

Pożar wybuchł o godz. 6 rano. Nie jest jeszcze znana jego przyczyna, ale prezydent RPA Cyril Ramaphosa, który przybył na miejsce zdarzenia, poinformował o zatrzymaniu jednej osoby. "Zatrzymano jedną osobę, jest przesłuchiwana" - powiedział szef państwa nie podając żadnych szczegółów.

Zdaniem Patricii de Lille, minister prac publicznych i infrastruktury, potrzeba jeszcze kilku godzin by opanować pożar. Służby ratunkowe - jak relacjonuje AFP - obawiają się, że ogień może się jeszcze bardziej rozprzestrzenić i zniszczyć zabytkowe sale.

To nie pierwszy raz, kiedy w parlamencie RPA wybuchł pożar; w marcu 2020 roku walczono z ogniem, który pojawił się w wyniku zwarcia w sieci energetycznej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022