Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Mocny start gazoportu. Pierwsza w tym roku dostawa LNG do Świnoujścia

Autor: DM
Dodano: 04-01-2022 15:27

Do naszego gazoportu zawinął metanowiec Al Sheehaniya. To pierwsza w tym roku dostawa skroplonego gazu do naszego terminala. Następny ładunek będzie już 150. w historii naszego obiektu.

Nowo przybyła jednostka to należący do Kataru i pływający pod banderą Wysp Marshalla tankowiec o długości 315 metrów i 50 metrach szerokości. Właścicielem statku jest państwowa, katarska spółka Nakilat.

Czytaj też:  Gazprom kusi tańszym gazem. Walczy o wielkie kontrakty

Na swoim pokładzie tankowiec przywiózł około 210 tys. m3 skroplonego gazu ziemnego. Swój ładunek pobrał w gazowym centrum Kataru, jakim jest port Ras Laffan.

Należący do Gaz-Systemu obiekt w Świnoujściu należy do najbardziej obłożonych terminali LNG w całej Europie. Głownie docierają do niego ładunki skroplonego gazu z Kataru i USA. Uzupełniają je dostawy m.in. z Norwegii.

Terminal jest kluczowym elementem bezpieczeństwa gazowego kraju. Obecnie może przyjąć do 5 mld m3 gazu rocznie. Jednak realizowana rozbudowa obiektu pozwoli na import tą drogą nawet do 8 mld m3 gazu rocznie.

Wraz z gazociągiem Baltic Pipe, który ma ruszyć w tym roku, gazoport pozwoli na całkowite uniezależnienie się Polski od dostaw gazu z Rosji.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022