Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

USA w obronie Ujgurów stawiają na moralny biznes

Autor: Instytut Boyma
Dodano: 12-01-2022 07:28

W połowie grudnia 2021 r. Kongres USA przyjął ustawę o zapobieganiu pracy przymusowej Ujgurów (Uygur Forced Labor Prevention Act), która następnie została podpisana przez prezydenta Biden. USA oficjalnie nie będą importować produktów wykonanych w Xinjiangu. Wyjątek stanowią przypadki, kiedy firmy mogą udokumentować, że towary nie powstały z wykorzystaniem pracy przymusowej. Jeśli chińskie przedsiębiorstwa będą chciały sprzedać towary do USA będą musiały wyrazić zgodę na gruntowne inspekcje, czego dotychczas wolały unikać.

Ustawa o zapobieganiu pracy przymusowej Ujgurów ma wymiar polityczny, czyli podkreślenie wagi praw człowieka w relacjach międzynarodowych i gospodarczych, a także wychowawczy. Ma dobitnie pokazać rodzimym firmom, że prowadzenie niemoralnego handlu, a więc związanego z możliwym użyciem pracy przymusowej, nie powinno mieć miejsca w zachodnim liberalnym społeczeństwie obywatelskim. Efektu gospodarczego nie należy jednak przeceniać. 

Wedle danych przedstawionych w “The Economist” import z Xinjiangu do USA w 2020 r. stanowił jedynie 0,1% całości importu z Chin do USA. Ponadto, drastycznie zmalał w ciągu ostatniego roku za sprawą wprowadzenia przez administrację amerykańską restrykcji na import bawełny i pomidorów. Dla importerów najtrudniejszym do zastąpienia produktem jest związek heterocykliczny azotu, który jest stosowany w lekach przeciwnowotworowych, a który przez amerykańskie firmy farmaceutyczne był właśnie importowany z Xinjiangu.

Ustawa  o zapobieganiu pracy przymusowej Ujgurów ma szersze implikacje, ponieważ odzwierciedla szereg trendów w biznesie, których możemy spodziewać się w najbliższych latach. Po pierwsze, podejrzenia dotyczące wykorzystywania pracy przymusowej czy wręcz niewolniczej, nie dotyczą jedynie Chin. W przyszłości podobne prawodawstwa mogą objąć również inne regiony świata, gdzie kwestie praw człowieka czy prawa pracy nie są przestrzegane.

Przedsiębiorcy będą musieli bacznie zwracać uwagę na pochodzenie wykorzystywanych przez siebie materiałów i towarów. Warto zaznaczyć, że już teraz prężnie rozwijają się startupy, które wykorzystują sztuczną inteligencję do badania i śledzenia pochodzenia towarów. Drugim trendem jest ESG, czyli środowiskowa i społeczna odpowiedzialność biznesu oraz ład korporacyjny. Wraz ze wzrostem znaczenia raportowania niefinansowego dla inwestorów pochodzenie materiałów i sposób ich wytworzenia będą wyznacznikiem dobrego zarządzania przedsiębiorstwem.

Więcej komentarzy o Azji na stronie Instytutu Boyma

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022