Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Dynamiczne taryfy i oddzielne sterowanie każdym z gniazdek - oto przyszłość energetyki?

Autor: Adam Sierak
Dodano: 12-01-2022 19:50 | Aktualizacja: 12-01-2022 20:29

- Można wyobrazić sobie pomysł wdrożenia dynamicznych taryf. Będzie można niemal każde gniazdko traktować jako oddzielny odbiorca z innym charakterem zużycia i do tego dostosować odpowiednie parametry taryfowe. Klient mógłby sam sterować poborem, swoim zużyciem, albo w przyszłości będzie mógł wykupić taką usługę, gdzie np. Tauron będzie mu „podpowiadał” jak najlepiej optymalizować zużycie – mówi dla WNP.PL Leszek Chwalik, wiceprezes Tauron Obsługa Klienta, który odpowiada za rozwój IT w spółkach całej Grupy.

Tym razem w ósmym odcinku podcastu "Energetyczne środy z Tauronem", cyklu WNP.PL i Taurona, prezentowanego na kanale podcastów "20. piętro" rozmawiamy z Leszkiem Chwalikiem, wiceprezesem Taurona Obsługi Klienta, który odpowiada za rozwój IT w spółkach całej Grupy. Podcast do wysłuchania m.in. na Spotify ale także na Apple Podcasts.


A rozmawiamy o tym, po co tej firmie energetycznej inwestycje w światłowody, jak zdalnie sterować urządzeniami u klientów przemysłowych, jak wykorzystać smart liczniki by obniżyć rachunki za prąd oraz o tym, ile digitalizacja kosztuje i na kogo te koszty spadną.

- Na pewno koszty są istotnym elementem całej naszej działalności. Nie rozpatrujemy jednak tego jako hamulca. Każda nasza inwestycja w sferze cyfryzacji jest mierzona korzyściami finansowymi. Jeżeli widzimy potencjał w narzędziu czy  w wartości dostarczanej do klienta, czy w optymalizacji kosztowej, to wtedy go wdrażamy – wyjaśnia Chwalik.

Po co spółka energetyczna wchodzi w światłowody i dlaczego jej się to opłaca?

- W przyszłości być może Grupa Tauron wykreuje nowe usługi - korzystając z tego, że mamy w swojej strukturze firmę sprzedażową, która mogłaby dostarczać nie tylko usługi w zakresie sprzedaży energii. Na pewno inwestycję w samą infrastrukturę trzeba rozpatrywać, jeśli chodzi o zwrot, w perspektywie 14-15 lat – odpowiada wiceprezes Taurona Obsługi Klienta.W podcaście rozmawiamy też o możliwości sterowania urządzeniami w przemyśle i wyłączaniu ich  w krytycznych momentach oraz sposobach na zapobieżenie rozległych awarii sieci elektroenergetycznych.

- Już rozpoczęliśmy działania związane z utrzymaniem ciągłości biznesowej. Temu zadaniu pomaga technologia cyfrowa. Zbieramy niesamowite ilości danych, analizujemy je i chcemy mieć możliwości automatyzacji predykcji potencjalnych ryzyk awarii. Przede wszystkim dokonujemy pomiarów na całej sieci dystrybucyjnej tak, żeby nią optymalnie sterować i optymalnie w nią inwestować – tłumaczy Leszek Chwalik, który odpowiada za rozwój IT w spółkach całej grupy.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022