Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Zgoda KE na pomoc publiczną dla koncernu Sharp w Polsce

Autor: PAP
Dodano: 26-06-2008 09:16

Komisja Europejska zgodziła się, by polski rząd udzielił wsparcia publicznego w wysokości 48,3 mln euro japońskiej firmie Sharp na budowę fabryki LCD w Polsce.

Jak poinformowała KE w komunikacie prasowym, chodzi o pomoc w sektorze zaawansowanych technologii dla należącego do japońskiego koncernu Sharp przedsiębiorstwa Sharp Manufacturing Poland sp. z o.o. Pomoc ma być przeznaczona na założenie fabryki montażu modułów telewizyjnych LCD (wyświetlaczy ciekłokrystalicznych) i telewizorów LCD.

- Z przyjemnością zatwierdzam projekt, który zwiększy konkurencyjność zarówno Polski, jak i Europy w dynamicznie rozwijającym się sektorze elektroniki użytkowej oraz promuje innowacyjność, przyczyniając się jednocześnie do rozwoju regionu znajdującego się w niekorzystnej sytuacji - oświadczyła komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

Inwestycja spółki Sharp Poland stanowi część parku technologicznego "Crystal Park", obejmującego Sharp Poland i 8 innych przedsiębiorstw, z których wszystkie będą zlokalizowane w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Jak tłumaczy KE w komunikacie, projekt jest realizowany w regionie kujawsko-pomorskim, czyli obszarze w niekorzystnym położeniu, kwalifikującym się do otrzymania pomocy na mocy unijnych przepisów jako region o wyjątkowo niskim poziomie życia i wysokim bezrobociu. Inwestycja realizowana w latach 2006-2011 powinna - przewiduje KE - doprowadzić do powstania 3 tys. bezpośrednich miejsc pracy oraz przyciągnąć do regionu dalsze inwestycje dostawców podzespołów i kooperantów.

Pomoc będzie udzielana zarówno w ramach istniejących programów, jak i w formie indywidualnych dotacji bezpośrednich, zwolnień podatkowych oraz zwolnień z różnego rodzaju opłat.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020