Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

mPay ma sposób na Erę i Orange

Autor: Rzeczpospolita
Dodano: 30-06-2008 05:51

Usługa wbrew woli operatorów. W sierpniu klienci PTC i Centertelu będą mogli korzystać z mobilnych płatności mPaya. Chociaż firma wciąż nie ma umowy z telekomami.

– Do końca wakacji klienci wszystkich sieci komórkowych będą mogli regulować płatności za pośrednictwem naszego systemu – mówi cytowany w "Rzeczpospolitej" Henryk Kułakowski‚ prezes zarządu i założyciel spółki mPay‚ systemu komórkowych płatności. Dzięki mPayowi można płacić telefonem w restauracjach czy za parkowanie. Użytkownik musi wcześniej zasilić konto zarządzane przez spółkę, z którego ściągane są pieniądze. Na razie jest jeszcze jeden warunek – aby skorzystać z usług mPaya, trzeba mieć telefon w sieci Plusa lub Playa. Orange i Era twardo mówią mPayowi – nie. Firma znalazła jednak – prowizoryczny wprawdzie – sposób na ich opór.

– Niebawem, jeśli użytkownik mPaya wybierze kod odbiorcy płatności na klawiaturze‚ ale nie zakończy go krzyżykiem [znakiem #]‚ to połączy się z automatycznym głosowym serwisem‚ w którym będzie mógł zrealizować płatność. Na to nie potrzebujemy zgody ani Ery‚ ani Orange – mówi Henryk Kułakowski. mPay otrzymał od Urzędu Komunikacji Elektronicznej własne numery telefoniczne‚ dzięki którym będzie realizował usługę. Dla mPaya oznacza to dodatkowy przychód z połączeń telefonicznych‚ które będą musieli wykonywać użytkownicy telefonów. Mimo to Henryk Kułakowski nie kryje‚ że wolałby się porozumieć z Orange i Erą‚ tak jak z Plusem i Playem.

Na razie mPay również nie cieszy się masowym zainteresowaniem klientów Plusa i Playa. Mniej lub bardziej regularnie korzysta z niego 20 tys. osób. W ostatnich miesiącach liczba transakcji wynosiła 3‚5 – 4 tys. Problemem mPaya jest nie tylko niechęć dwóch sieci komórkowych‚ ale i niewielka (1,7 tys.) liczba punktów‚ które akceptują płatności tego typu. Nie można również płacić wprost z rachunku bankowego. Po wakacjach ma się to zmienić. mPay spodziewa się zawrzeć umowę z pierwszym bankiem.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020