Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

ETS oceni naszą akcyzę od samochodów

Autor: The Wall Street Journal Polska
Dodano: 15-07-2008 08:32

17 lipca Europejski Trybunał Sprawiedliwości ponownie wyda wyrok w sprawie polskiej akcyzy od samochodów przywiezionych z zagranicy - dowiedział się "WSJ Polska". Tym razem jednak chodzi nie o stawkę tego podatku, ale o jego wielokrotne pobieranie od tego samego auta przed pierwszą rejestracją.

Wydany w przyspieszonym trybie wyrok będzie dotyczył dość uciążliwego obowiązku gnębiącego zwłaszcza komisy z używanymi samochodami sprowadzanymi z zagranicy. Ustawa o akcyzie wymaga, by przed zarejestrowaniem takiego pojazdu w Polsce zapłacić akcyzę. Ale jeśli przywiezione do kraju auto kilkakrotnie zmienia właściciela przed rejestracją, podatek ten powinien zapłacić każdy z uczestników łańcuszka sprzedaży. Wprawdzie dla takich pośredników istnieje mechanizm odzyskania zapłaconego podatku, ale w praktyce dopełnianie obowiązków bywa uciążliwe. Taki system był już od jego wprowadzenia w 2004 r. krytykowany przez przedsiębiorców, a ostatnio nawet przez sejmową komisję Przyjazne Państwo - pisze "The Wall Street Journal Polska".

Walkę z wielokrotnym opodatkowaniem podjął już w 2005 r. białostoczanin Dariusz Krawczyński. Sprowadził on wtedy z zagranicy pięć samochodów, nie zapłacił od nich akcyzy i sprzedał je, nie rejestrując ich w Polsce. Białostocki urząd celny wymierzył mu ponad 11 tys. zł podatku. Spór Krawczyńskiego z fiskusem trafił do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, który we wrześniu 2007 r. skierował w tej sprawie pytanie do ETS.

Niezależnie od tego, jaki będzie wyrok Trybunału, wielokrotne opodatkowanie samochodów prawdopodobnie niedługo zniknie. Proponuje to Ministerstwo Finansów w gotowym już projekcie nowej ustawy o akcyzie.

"Chcemy, by ta ustawa weszła w życie z początkiem 2009 r." - zapewnia Witold Lisicki z biura prasowego MF. Dodaje, że według resortu wielokrotne płacenie akcyzy od samochodów "nie ma wielkiego uzasadnienia".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020