Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Wojna na Ukrainie pobudza rynek nieruchomości w Uzbekistanie

Autor: Instytut Boyma
Dodano: 29-03-2022 14:30

Konflikt na Ukrainie wywołuje niespotykane wcześniej masowe migracje. Jednym z nie oczywistych kierunków, gdzie w ostatnich tygodniach przenoszą się Rosjanie jest Uzbekistan. Jakkolwiek służby uzbeckie nie podały dotychczas oficjalnych danych na temat liczby migrantów z Rosji przybyłych po wybuchu wojny, szacuje się, że są to już tysiące.

Co ciekawe do Uzbekistanu trafiają m.in. osoby, które mieszkały tam przed rozpadem ZSRR. Z Rosji wracają do ojczyzny także Uzbecy, którzy na skutek sankcji i pogarszającej się sytuacji gospodarczej tracą dotychczasowe miejsca pracy. Powroty z Rosji są jedną z przyczyn, dla których na uzbeckim rynku nieruchomości notuje się w ostatnim czasie wzmożony popyt. Popyt ten odnosi się głównie do mieszkań i domów na wynajem.

Według danych agencji nieruchomości „Etaży” (ros. Piętra) ceny wynajmu mieszkań w Taszkencie w ciągu ostatnich kilkunastu dniu wzrosły o ok. 15-20 proc. Szczególnym popytem cieszą się wynajmy długoterminowe. Zainteresowanie lokalami przejawiają nie tylko Rosjanie, ale także Ukraińcy i Białorusini. Analitycy dostrzegają również wzrost popytu na nieruchomości komercyjne np. biura i obiekty przemysłowe. Napływ migrantów do Uzbekistanu jest sporą szansą dla tamtejszych firm budowlanych. Oczekuje się, że dojdzie do wzrostu cen mieszkań.

Przybysze szukają również miejsc w hotelach. Sytuacja na rynku nieruchomości powoduje, że w dużych ośrodkach miejskich takich jak np. Taszkent brakuje miejsc w akademikach. Rosną koszty utrzymania studentów. Dodatkowy popyt na rynku nieruchomości wydaje się być dużym wyzwaniem dla władz, z którym te będą musiały poradzić sobie w najbliższych latach. Niezależnie od wojny, populacja kraju wg prognoz ma przyrastać. Jak wskazują dane Banku Światowego w 2020 r. ludność w wieku 0-14 lat stanowiła prawie 29 proc. populacji. Ponad 66 proc. mieszkańców kraju to osoby w wieku 15-64 lat.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023