Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Zysk Cyfrowego Polsatu zmalał niemal o połowę

Autor: Adam Sofuł
Dodano: 11-05-2022 22:08

Cyfrowy Polsat zanotował w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej 214,9 mln zł wobec 389,6 mln zł co oznacza spadek o 45 proc. - wynika z kwartalnego sprawozdania finansowego spółki opublikowanego w 11 maja.

Cyfrowy Polsat w pierwszym kwartale 2022 roku zanotował przychody niemal równe osiągniętym w analogicznym okresie ubiegłego roku - 2986,7 mln zł wobec 2987,4 mln zł rok wcześniej.

Zobacz też: Cyfrowy Polsat z dużym zyskiem po sprzedaży Polkomtela Infrastruktury

- Przychody detaliczne od klientów indywidualnych i biznesowych wzrosły o 58,1 mln zł ( wzrost o 3,5 proc.) rok do roku dzięki skutecznej realizacji naszej strategii budowania wartości klienta, co znajduje odzwierciedlenie w wysokiej dynamice wzrostu ARPU, jak również w związku z konsolidacją od lipca 2021 roku wyników spółki Premium Mobile - tłumaczy spółka w raporcie.

Czytaj również: Cyfrowy Polsat podwoił zysk

Przychody hurtowe spadły o 67,6 mln zł (spadek o 7,7 proc.) rok do roku, przede wszystkim w wyniku regulacyjnego, sukcesywnego obniżania stawek międzyoperatorskich MTR i FTR za zakańczanie ruchu w naszej sieci przez innych operatorów – czytamy również.

Zysk EBITDA (wynik przed opodatkowaniem, potrąceniem odsetek i amortyzacją) zmniejszył się o 316,1 mln zł w ujęciu rocznym do poziomu 766,6 mln zł w pierwszym kwartale 2022 roku przy marży EBITDA na poziomie 25,7 proc. (spadek o 10,5 pkt proc. rok do roku) przy stabilnych przychodach.

- Głównymi czynnikami stojącymi za spadkiem była dekonsolidacja wyniku sprzedanej spółki Polkomtel Infrastruktura, nieoczekiwana eliminacja wzrostu przychodów reklamowych w efekcie rozpoczęcia wojny przez Rosję, koszt udzielonego przez nas wsparcia finansowego i rzeczowego na rzecz Ukrainy oraz presja inflacyjna przekładająca się w szczególności na wyższe koszty zakupu energii elektrycznej - tłumaczy spółka.

Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej Cyfrowego Polsatu sięgnął 214,9 mln zł. Zysk zmalał o 44,8 proc. rok do roku.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022