Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Kompania Węglowa sprzedała więcej węgla

Autor:  PAP  |  27-08-2008 15:17
W ciągu 7 miesięcy tego roku Kompania Węglowa wydobyła 1,8 mln ton mniej węgla niż przed rokiem, ale sprzedała 0,7 mln ton więcej. Było to możliwe, gdyż popyt jest tak duży, że sprzedają się nawet trudnozbywalne wcześniej gatunki węgla.

- Można powiedzieć, że węgiel sprzedawany jest „na pniu”, także te gatunki, które w ubiegłym roku nie znajdowały nabywców. Wzmożone zapotrzebowanie dotyczy wszystkich asortymentów. Na zwały trafia tylko to, co jest praktycznie niezbywalne – mówi Zbigniew Madej, rzecznik firmy.

Zwiększony popyt i związane z nim obniżenie zapasów eksperci tłumaczą m.in. obawą odbiorców, że im bliżej sezonu grzewczego, tym trudniej będzie kupić węgiel. Po ubiegłorocznym załamaniu wydobycia (w KW było ono mniejsze o ok. 4,5 mln ton) kopalnie zapowiadały, że w tym roku nie będzie kolejnego znaczącego zmniejszenia podaży. Okazuje się jednak, że jest inaczej.

- Dokładamy starań, aby w tym roku utrzymać ubiegłoroczny poziom wydobycia rzędu 46 mln ton. Trzeba jednak pamiętać, że na wielkość wydobycia mogą wpłynąć kolejne zdarzenia losowe, z którymi mieliśmy w tym roku do czynienia w kopalniach – tłumaczy Zbigniew Madej.

Niedawna awaria lin wyciągowych w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej będzie prawdopodobnie oznaczać mniejsze o ok. 0,6 mln ton wydobycie. Pożar w kopalni Piekary i zagrożenie metanowe w kopalni Sośnica to w sumie ubytek ponad 0,5 mln ton.

Zmniejszone wydobycie nie pogarsza sytuacji finansowej Kompanii, bo sprzedaż - jak dotąd - jest wyższa, a średnia cena węgla wzrosła o ponad 30 proc. Do końca lipca KW sprzedała łącznie 26,5 mln ton węgla.

- Średnia cena węgla w okresie od stycznia do lipca, w porównaniu do tego samego okresu 2007 r., wzrosła o 55,5 zł, ze 164,6 do 220,2 zł za tonę. Ceny osiągane w eksporcie przewyższają ceny krajowe, jednak naszym priorytetem jest zaspokajanie potrzeb krajowego rynku. Eksport stanowi dziś niespełna 13 proc. sprzedaży i jego udział będzie nadal malał - oznajmił rzecznik.

Firma zamierza m.in. zwiększyć wynoszącą obecnie ok. 800 tys. ton rocznie produkcję tzw. paliw kwalifikowanych, czyli ekologicznego paliwa węglowego, przeznaczonego do spalania w domach jednorodzinnych czy instytucjach komunalnych. Ten sposób ogrzewania cieszy się coraz większą popularnością. Produkcja tych paliw może wzrosnąć do ok. 1 mln ton rocznie.

Kompania Węglowa to największa górnicza firma w Europie. Zatrudnia ponad 64,6 tys. osób w 16 kopalniach. W ciągu 7 miesięcy roku firma zarobiła na sprzedaży węgla 435,2 mln zł (16,42 zł na każdej tonie), a jej zysk netto wyniósł 20,8 mln zł. Roczne przychody spółki to ok. 10 mld zł.

Zobacz także wcześniejszy materiał wnp.pl: W lipcu wzrosło wydobycie węgla kamiennego

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019