Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Google udostępni przeglądarkę

Autor: gazeta.pl/Dziennik Internautów
Dodano: 02-09-2008 11:10

Firma Google oficjalnie potwierdziła, że wyda dziś własną przeglądarkę internetową o nazwie Chrome. Produkt ma być szybki, prosty w użyciu, bezpieczny i stworzony z myślą o aplikacjach webowych. Oznacza to jednak, że Google będzie jeszcze mocniej rywalizować z Microsoftem.

Plotki na temat przeglądarki od Google krążyły wcześniej po blogosferze, ale dopiero wczoraj kalifornijska firma potwierdziła, że wyda taki program. Przedstawiciele Google niewiele mówią o produkcie i o konkurencji z innymi firmami obecnymi już na rynku przeglądarek. Podkreślają natomiast, że zależy im na przeglądarce stworzonej "od nowa" - czytamy w portalu gazeta.pl, który podał informację za Dziennikiem Internautów.

Internet z medium tekstowo-obrazkowego przekształcił się w medium interaktywne. Przeglądarka staje się więc platformą do uruchamiania aplikacji potrzebnych do pracy.

Mając to na uwadze Google postanowiło stworzyć Chrome. Produkt ma wystartować w ponad 100 krajach. Jeszcze dziś pod adresem www.google.com/chrome/ powinna się ukazać wersja beta dla systemu Windows. Google pracuje nad wersjami dla Mac OS X i Linuksa. Na blogu Google podano, że Chrome wykorzystuje komponenty z oprogramowania Apple i Mozilli i kod produktu ma być otwarty.

Chrome będzie oferować m. in. menedżer procesów. Pozwoli to na zakończenie pracy przetwarzanego skryptu, który okazał się pożeraczem pamięci. Przeglądarka ma też oferować większą szybkość i stabilność dzięki silnikowi JavaScript V8. Ten silnik nowej generacji potrafi obsługiwać aplikacje, które dla dzisiejszych przeglądarek są jeszcze zbyt nowoczesne.

Bardzo ciekawym pomysłem jest organizacja aplikacji działających na stronach WWW w osobnych oknach. Z informacji Google wynika, że możliwe będzie np. przeniesienie odtwarzacza działającego na stronie do osobnego okna - czytamy w gazeta.pl.

Poza tym Google zapewnia, że produkt będzie szybki i bardzo bezpieczny.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020