Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Dwie twarze Vodafone w sporze o akcje Plusa

Autor: Puls Biznesu
Dodano: 10-10-2008 06:24

Polscy akcjonariusze Polkomtela mieli nadzieję na szybkie sfinalizowanie umowy z duńskim TDC w sprawie kupna akcji operatora sieci Plus.

We wrześniu brytyjski Vodafone zgodził się na kupno akcji od TDC, co było podstawowym warunkiem finalizacji umowy. Ale od tego czasu rozmowy nie posuwają się naprzód, wręcz przeciwnie - podaje "Puls Biznesu".

— Wierzę, że sprawa zakończy się pozytywnie. Ale strategia negocjacyjna wymaga, byśmy byli przygotowani na różne scenariusze i mieli podpisany aneks przedłużający umowę z TDC — mówi Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN Orlen, posiadającego 19,61 proc. akcji Polkomtela.

Polscy akcjonariusze od środy rozmawiają w sprawie przedłużenia wartej 650 mln EUR umowy kupna akcji od TDC, której ważność wygasa w marcu 2009 r. PKN Orlen, KGHM, PGE i Węglokoks chcą się zabezpieczyć na wypadek, gdyby Vodafone dalej opóźniał realizację transakcji.

— Rozmowy toczą się w przyjaznej atmosferze w gronie wszystkich akcjonariuszy. Mamy nadzieję na pozytywne ich zakończenie —mówi Dominika Tuzinek-Szynkowska z PGE, właściciela 17,56 proc. akcji operatora sieci Plus.

Podobno duński TDC chce przedłużyć umowę z polskimi akcjonariuszami, ale obawia się, że Vodafone (19,61 proc. akcji Polkomtela) nie zdecyduje się wtedy na kupno przynależnych mu akcji. Dlatego polscy akcjonariusze zadeklarowali, że w takim wypadku to oni obejmą akcje należne brytyjskiemu operatorowi. Ale rozmowy są trudne i mogą być kontynuowane jeszcze w przyszłym tygodniu.

Jeszcze w połowie września Vodafone deklarował, że chce szybkiej finalizacji transakcji. Ale deklaracje swoją drogą, a w rzeczywistości brytyjski operator wynajduje przeszkody, które opóźniają realizację umowy - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020