Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Ukraina: Badanie: rekordowo wysokie poparcie dla wstąpienia do NATO

Autor: PAP
Dodano: 03-10-2022 14:42

83 proc. ukraińskiego społeczeństwa opowiada się za wstąpieniem ich kraju do NATO - wynika z opublikowanych w poniedziałek rezultatów badania ośrodka Rating.

Gdyby na Ukrainie odbyło się referendum w sprawie dołączenia do NATO, 83 proc. badanych zagłosowałoby za akcesją do Sojuszu, 4 proc. byłoby przeciwko, a 9 proc. nie oddałoby głosu.

Poparcie dla wejścia do NATO jest najwyższe w historii badań - podkreśla ośrodek. W czerwcu 2022 r. za wstąpieniem do NATO było 76 proc. badanych.

W referendum w sprawie dołączenia do Unii Europejskiej 86 proc. uczestników sondażu opowiedziałoby się za wejściem do wspólnoty, 3 proc. byłoby przeciwko, a 7 proc. nie wzięłoby udziału w głosowaniu.

W badaniu przeprowadzonym w dniach 1-2 października wzięło udział 2000 pełnoletnich mieszkańców wszystkich regionów, oprócz terytorium tymczasowo okupowanego i miejsc, w których nie ma ukraińskiej sieci.

W piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że jego kraj składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023