Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Ujawnili oszustwa na prawie 600 mln zł

Autor: PAP
Dodano: 31-10-2008 15:00

5 tysięcy kontroli przeprowadzonych w firmach w I półroczu br. przez inspektorów skarbowych ujawniło nieprawidłowości na prawie 600 mln zł - wynika z informacji Ministerstwa Finansów.

Resort finansów podsumował wyniki 5 tys. 143 kontroli skarbowych. W ich wyniku wydano decyzje na łączną kwotę 596,6 mln zł. Poza tym podatnicy złożyli korekty deklaracji na ponad 108,1 mln zł.

Średnia kwota wykrytego podczas kontroli oszustwa wyniosła ok. 137 tys. zł. Jak podkreśla resort, działania inspektorów skupiały się na odzyskaniu należności od podatników oraz eliminacji z rynku firm nastawionych na popełnianie przestępstw skarbowych.

Jako najbardziej spektakularne sukcesy kontroli MF wskazuje wykrycie przez Urząd Kontroli Skarbowej (UKS) w Katowicach oszustwa na ponad 95 mln zł przez firmy zajmujące się obrotem i produkcją paliw.

Przestępstwa popełniali także przedsiębiorcy zajmujący się obrotem złomem. W wyniku kontroli, jeden z nieuczciwych podatników wpłacił do budżetu ponad 2,4 mln zł niewykazanego wcześniej podatku.

Kontrole firm z branży elektronicznej przeprowadzone przez UKS we Wrocławiu skutkowały ustaleniem zobowiązań na 1,3 mln zł, z czego podatnik wpłacił już ok. 1 mln.

Z kolei kontrole firm zajmujących się tzw. wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, prowadzone przez UKS w Białymstoku, ujawniły mechanizm wykorzystywania fikcyjnych faktur oraz sfałszowanych potwierdzeń odbioru towarów i dokumentów transportowych. W efekcie kontroli podatnik skorygował deklaracje na ponad 3,9 mln zł.

Dla porównania, w I połowie ubiegłego roku przeprowadzono 6 tys. 397 kontroli skarbowych. Inspektorzy wydali decyzje na kwotę ponad 634,6 mln zł, a podatnicy złożyli dodatkowo korekty deklaracji na kwotę 203,5 mln zł. W sumie wartość ustaleń i korekt w ubiegłym roku była większa o 134 mln zł niż w tym roku. Średnia wielkość wykrytych nieprawidłowości przypadających na jedną kontrolę była jednak nieco niższa niż w tym roku i wyniosła 131 tys. zł.

Resort tłumaczy, że kontrole są coraz bardziej skomplikowane i obejmują coraz trudniejsze zagadnienia. Jednocześnie prowadzone są działania, zmierzające do trafniejszego dobierania kontrolowanych podmiotów. Według ministerstwa, porównywanie wyników półrocznych nie jest miarodajne. Takich ocen będzie można dokonać, gdy będą dane na koniec roku.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022