Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

SMS-y w roamingu będą tańsze

Autor: PAP
Dodano: 24-11-2008 20:44

Ministrowie telekomunikacji krajów UE zatwierdzą w najbliższy czwartek obniżkę cen SMS-ów w roamingu do 11 eurocentów netto od przyszłych wakacji - zapowiedziało w poniedziałek francuskie przewodnictwo UE. Unia zabrała się też za przymiarki do obniżek połączeń z internetem.

Ustalenie takiej maksymalnej stawki zaproponowała we wrześniu Komisja Europejska, co doprowadzi jej zdaniem do obniżki o 60 proc. ceny wiadomości tekstowych wysyłanych z innego kraju UE.

Przedstawiciel przewodnictwa przyznał, że niektóre kraje domagają się mniejszej podwyżki, inne zaś - jeszcze większej. "Nie wszyscy się zgadzają, ale większość jest za wypośrodkowaną propozycję KE. To jedyny możliwy rezultat" czwartkowych obrad ministrów - powiedział.

Obecnie średnia cena SMS-ów w roamingu wynosi w UE 29 centów - nawet do 10 razy więcej niż za SMS-y krajowe. Koszty roamingu różnią się w różnych krajach i mogą wynieść aż 0,75 euro za wiadomość w przypadku podróżnych przebywających w Belgii. W Hiszpanii turysta z Niemiec może zapłacić 0,41 euro, turysta z Polski - 0,45 euro (1,50 złotych), a turysta z Łotwy - 0,70 euro.

We wrześniu KE zaproponowała ponadto wprowadzenie obowiązku sekundowego naliczania kosztów rozmów w roamingu, gdzie zdecydowana większość operatorów stosuje obecnie naliczanie minutowe. Po długich dyskusjach na poziomie ekspertów, kraje członkowskie zgadzają się na naliczanie sekundowe od 31. sekundy połączenia - tak jak proponowała KE. To oznacza, że operatorzy będą mogli obciążyć połączenie pięciosekundowe tak jak 30-sekundowe.

Propozycje KE, które musi jeszcze zaakceptować Parlament Europejski, to ciąg dalszy rozpoczętej ponad rok temu przez komisarz ds. telekomunikacji Viviane Reding walki z firmami telekomunikacyjnymi, stosującymi jej zdaniem zbyt wygórowane opłaty za rozmowy telefoniczne wykonywane w innym kraju. Po sukcesie, jakim było wprowadzenie pułapów opłat za rozmowy w roamingu (tzw. eurotaryfa), KE chce go powtórzyć w przypadku SMS- ów, których obywatele UE wysyłają rocznie z zagranicy 2,5 miliarda za kwotę 800 milionów euro.

"Także kraje członkowskie zgadzają się, że trzeba iść dalej" - powiedział francuski dyplomata. Dlatego w czwartek przejdzie również propozycja KE przewidująca dalsze obniżanie stawek za rozmowy aż do 2012 roku. Obniżka będzie następować co roku 1 lipca, czyli przed sezonem wakacyjnych wyjazdów.

Podobnie jak KE, kraje członkowskie podchodzą na razie ostrożnie do interwencji na rynku przesyłu danych w roamingu, co średnio kosztuje obecnie 5,40 euro za 1Mb (w Polsce od 2,40 do 6,10 euro). Zamiast ustalania maksymalnych stawek detalicznych, na razie KE zdecydowała się na zaproponowanie maksymalnych stawek hurtowych w rozliczeniach pomiędzy operatorami, w wysokości 1 euro za 1Mb, co powinno przełożyć się na spadek cen detalicznych.

Ministrowie mają zatwierdzić ten pułap. Jednocześnie wprowadzą przepis, który zmusi operatorów do informowania, kiedy koszt przesyłu sięgnie 50 euro. "W ten sposób każdy będzie świadom ceny, jaką płaci za ściąganie plików i będzie mógł przerwać korzystanie z usługi" - tłumaczył francuski dyplomata.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020