Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Netia nie zweryfikuje prognoz po decyzji UKE ws. cen LLU

Autor: ISB
Dodano: 02-12-2008 12:55

Największy telekomunikacyjny operator alternatywny Netia nie zamierza weryfikować prognoz po tym, jak Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) obniżył w poniedziałek opłatę cykliczną za uwolnienie lokalnej pętli abonenckiej (LLU) do 22 zł, poinformowała agencję ISB rzecznik prasowy spółki Małgorzata Babik.

"Decyzja UKE to z pewnością krok w dobrym kierunku, który wpłynie pozytywnie na rozwój konkurencji" - powiedziała ISB Babik w rozmowie telefonicznej. Podkreśliła jednak, że proces uwalniania LLU będzie zależny przede wszystkim od jakości współpracy z Telekomunikacją Polską (TP SA).

"Do tej pory z tą współpracą bywało różnie" - powiedziała Babik. Według niej problemy dotyczyły m.in. terminowości, lokalizacji oraz jakości (np. pod względem ilości abonentów) węzłów, które TP SA proponowała konkurencji.

Analityk DM BZ WBK Paweł Puchalski, w swoim komentarzu dziennym, podkreślił że decyzja będzie miała bardzo pozytywne znaczenie dla Netii, jednak dla wyników TP SA pozostaje "nieznacząca".

DM BZ WBK ocenia, że na skutek decyzji UKE, wynik EBITDA Telekomunikacji Polskiej będzie niższy o 8 mln zł w 2009 r., o 25 mln zł w 2010 r. i o 59 mln zł w 2011 r. Wynik Netii poprawi się odpowiednio o 8 mln i 25 mln zł w latach 2009 i 2010. W 2011 r. Netia będzie w stanie zagospodarować ok. 75% "straty" TP SA, reszta z 59 mln zł przypadnie innym operatorom alternatywnym.

Według analityka, decyzja może znacząco wpłynąć na wycenę akcji Netii, a także - w mniejszym stopniu - TP SA. Te korzyści (lub straty) mogą zostać częściowo odwrócone przez spodziewany wzrost opłat WLR i BSA.

Netia zakłada, że w 2008 r. osiągnie wynik EBITDA na poziomie 145 mln zł. W 2009 r., według prognozy wstępnej, EBITDA może wynieść 225 mln zł.

W poniedziałek UKE zmienił warunki "Oferty ramowej Telekomunikacji Polskiej określający ramowe warunki umów o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej i związanych z nim udogodnień, w zakresie dostępu pełnego i współdzielonego" i obniżył opłatę cykliczną za uwolnienie lokalnej pętli abonenckiej (Local Loop Unbundling - LLU) do 22 zł za pełny dostęp do pętli wobec 36 zł poprzednio.

LLU (Local Loop Unbundled) polega na przejęciu przez innego operatora łącza pomiędzy centralą telefoniczną a gniazdkiem abonenta, dzięki czemu może oferować klientom dodatkowe usługi, płacąc za dzierżawę łączy. UKE nałożyło na TP SA obowiązek uwalniania tych pętli abonenckich, gdzie jest to technicznie możliwe, określiło też cennik i zasady, na jakich może się to odbywać.

Około godziny 12:00 kurs akcji Netii na GPW rósł o 2,5% do 2,46 zł za akcję, a TP SA - o 0,5% do 19,22 zł.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020