Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Dziwny czas na PIT-12

Autor: Gazeta Wyborcza
Dodano: 08-01-2009 03:33

Prawdopodobnie z końcem tygodnia mija termin, w którym pracownik może poprosić swój zakład pracy, by wyręczył go w rozliczeniu z fiskusem z podatku za 2008 r. Prawdopodobnie, bo w ustawie podatkowej zapisano ten termin dziwacznie i nie wiadomo, czy ma to być 9 czy 10 stycznia.

Wiele firm, nawet dużych, notowanych na giełdzie, informuje pracowników, że do 10 stycznia powinni im złożyć specjalne oświadczenie na formularzu PIT-12. Jeśli oczywiście chcą, by firma rozliczyła za nich podatek dochodowy (PIT) za 2008 r. Zdaniem ekspertów podatkowych firmy popełniają błąd. W ustawie o PIT jak byk stoi bowiem, że "przed 10 stycznia" pracownik może poprosić pracodawcę, by wyręczył go w rozliczeniu z fiskusem - pisze "Gazeta Wyborcza".

- Zastanawiające, dlaczego użyto w tym przypadku słowa "przed", skoro do ustalania terminów w innych miejscach w ustawie użyto zwrotu "do" - mówi "Gazecie" Andrzej Marczak, doradca podatkowy z firmy KPMG. - Skoro tak jest, to znaczy, że ustawodawca chce inaczej określić termin na złożenie oświadczenia PIT-12. Według mnie "przed 10 stycznia" należy interpretować jako do 9 stycznia włącznie. Analogicznie mówimy "przed naszą erą" na oznaczenie czasu przed narodzinami Chrystusa - tłumaczy.

Zgadza się z nim Leszek Tokarski, ekspert podatkowy z firmy Deloitte: - Przepisy wyraźnie wskazują, że oświadczenie należy złożyć przed 10 stycznia. Oświadczenie złożone 10 stycznia nie będzie już dla pracodawcy wiążące.

- My na swojej stronie internetowej piszemy, że PIT-12 można składać do 10 stycznia - powiedziała nam rzeczniczka Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos. Rzeczywiście zamieszczony na stronie resortu "Kalendarz podatnika" wskazuje właśnie ten termin. Ponieważ jednak 10 stycznia wypada w tym roku w sobotę, to zgodnie z przepisami termin złożenia formularza przesunąłby się aż na 12 stycznia.

Eksperci podatkowi powątpiewają. - Gdyby celem ustawodawcy było umożliwienie podatnikowi złożenia oświadczenia PIT-12 także 10 stycznia, wskazałby w przepisie, że podatnik jest zobowiązany do złożenia tego oświadczenia w terminie do 10 stycznia - mówi Leszek Tokarski.Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020