Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Spadną ceny połączeń komórkowych

Autor: Rzeczpospolita
Dodano: 19-01-2009 05:55

Ceny połączeń spadną w 2009 roku o 30 - 40 proc. Urząd Komunikacji Elektronicznej jeszcze w tym tygodniu wyda niezbędne dokumenty.

Jak podaje "Rzeczpospolita", z prognoz firmy doradczej Audytel wynika, że w II połowie roku będziemy płacić średnio 33 gr za minutę połączenia z telefonu stacjonarnego na komórkę i 18 gr za minutę połączenia między komórkami. Choć ta prognoza wydaje się nazbyt optymistyczna, to połączenia na pewno stanieją. To wynik administracyjnego cięcia hurtowych stawek rozliczeniowych między operatorami.

UKE przygotowuje administracyjne decyzje, które spowodują spadek cen tzw. MTR, czyli hurtowych opłat za połączenia do sieci komórkowych. Jeszcze w 2008 r. urząd zadecydował, że spadną z 34 do 22 gr/min, i teraz przygotowuje formalne dokumenty. Operatorzy powinni otrzymać je we wtorek. Stawki, jakie płacimy, dzwoniąc z telefonów stacjonarnych na komórki, obniżą się na pewno. Urząd ma prawo regulować cenniki Telekomunikacji Polskiej – największego operatora stacjonarnego.

– TP złożyła już nowe cenniki i w tym tygodniu wydamy decyzję. Mamy tylko problem z terminem, bo TP chce, by nowe stawki obowiązywały od marca, a mogłyby już od lutego – mówi "Rz" Anna Streżyńska, prezes UKE. Jeżeli TP obniża stawki, to jej konkurenci zwykle muszą robić to samo, by ich oferta pozostała konkurencyjna. Jednak redukcja stawek zmniejsza ich przychody.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022