Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Velux stawia na energooszczędne technologie

Autor:  Rzeczpospolita  |  29-01-2009 05:19
Grupa Velux będzie inwestować w energooszczędne technologie. Wyda na nie łącznie ok. 54 mln euro. Z powodu kryzysu nie zamierza rozwijać produkcji

Strategia duńskiej grupy Velux - lidera światowego rynku okien do poddaszy, wartego ok. 2,5 mld euro rocznie - zakłada obniżenie emisji dwutlenku węgla. Do 2012 r. chce ją ograniczyć o 20 proc. w stosunku do 2007 r., a do 2020 r. - o 50 proc. - wylicza "Rzeczpospolita".

W 2007 r. firma ta wyemitowała w sumie 100 tys. ton dwutlenku węgla. W 95 proc. wytworzyła go podczas produkcji. Pozostałe 5 proc. to efekt działań spółek handlowych grupy i administracji.

W swojej strategii Velux zakłada m.in. ogrzewanie fabryk piecami na wióry, które powstają przy produkcji okien. Piec, którego instalacja kosztuje ok. 20 - 25 mln koron duńskich (12 - 15 mln zł) pozwoli ograniczyć emisję CO2 od 5 tys. do 6 tys. ton rocznie. Firma zamierza także unowocześnić kontrolę oświetlenia i wentylacji w zakładach - czytamy w dzienniku.

Program ekologiczny duńskiego koncernu obejmie również Polskę. - Jest jednak zbyt wcześnie, aby podać, ile wydamy na redukcję CO2 na tym rynku - mówi "Rz" Jorgen Tang-Jensen, dyrektor generalny grupy Velux. W Velux Polska, który ma zakłady produkcyjne w Gnieźnie i Namysłowie, usłyszeliśmy, że obecnie trwa opracowanie harmonogramu wdrażania strategii.

W najbliższych miesiącach Duńczycy zamierzają skupić się wyłącznie na wdrażaniu energooszczędnych technologii i poszerzaniu oferty produktów. Ze względu na kryzys gospodarczy nie planują natomiast rozwijania swoich fabryk (mają je w dziesięciu krajach).

W kilku z nich koncern zdecydował się już nawet na częściowe ograniczenie produkcji. - Redukcje objęły Danię, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone, gdzie skutki spowolnienia gospodarczego są najbardziej widoczne - mówi w "Rz" Jorgen Tang-Jensen.

Ograniczenia nie obejmą na razie Polski, gdzie firma zatrudnia 1,3 tys. osób. - Nie jest to jeszcze konieczne - wyjaśnia prezes Veluksa.

VKR Holding, do którego należy Velux, nie podsumował jeszcze ubiegłorocznych wyników finansowych. W 2007 r. przychody koncernu przekroczyły 2,3 mld euro. Były o prawie 12 proc. wyższe niż rok wcześniej. Z 250 mln do niemal 189 mln euro spadł wówczas zysk netto VKR.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019