Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Prawo i urzędnicy hamują internet

Autor: Gazeta Wyborcza
Dodano: 11-02-2009 22:14

Polska wlecze się w ogonie telekomunikacyjnej Europy. Prawo i urzędnicy, od decyzji których zależy powodzenie inwestycji informatycznych, hamują internet.

- Dziś główną przeszkodą w rozwijaniu inwestycji jest przerost biurokracji. Z technicznego punktu widzenia 100 tys. mieszkań można podłączyć do szybkiego internetu w trzy tygodnie - ocenia w "Gazecie Wyborczej" Tomasz Kulisiewicz, ekspert telekomunikacyjny firmy doradczej Audytel. - W praktyce proces ciągnie się latami, bo zdobywanie odpowiednich pozwoleń jest prawdziwą drogą przez mękę.

Wtórują mu operatorzy. - Największym problemem jest polski system prawny. Brak jasnych przepisów stwarza sytuację, w której decyzje urzędników są w dużym stopniu uznaniowe - mówi Jacek Niewęgłowski, członek zarządu P4, operatora sieci Play. W skrócie chodzi o to, że urzędnicy bliźniacze sprawy interpretują na różne sposoby.

Pozornie to błaha rzecz: jak zaklasyfikować umieszczenie nadajnika na dachu budynku. I tu urzędnik ma pole do popisu, bo w polskim prawie takich przegródek ma aż pięć (nadbudowa, przebudowa, rozbudowa, instalacja lub montaż). A każda wiąże się z innymi dla operatora konsekwencjami. - Jeśli urzędnik uzna, że to zwykła instalacja lub montaż, konstrukcja wymaga zgłoszenia i po 30 dniach bez protestu można ją stawiać, bo jest legalna - mówi w dzienniku Jacek Wilczewski, radca prawny, wspólnik w kancelarii Grynhoff Woźny Maliński. Gorzej, gdy uzna, że to nadbudowa - wówczas operator musi mieć decyzję lokalizacyjną i pozwolenie na budowę. Uzyskanie tych dokumentów zajmuje kilkanaście miesięcy i wiąże się z dużo wyższymi kosztami. A operator i tak nie ma pewności, czy zgodę dostanie. - Urzędy często blokują instalowanie anten, twierdząc, że szpecą widok lub zbyt agresywnie ingerują w linię nieba - twierdzi Wilczewski.

Play doświadczył tego na własnej skórze, rozbudowując m.in. sieć nadajników internetowych. Jak mówi Niewęgłowski, na nic zdało się kilkadziesiąt orzeczeń sądowych potwierdzających, że to montaż i pozwolenia nie wymaga. - I tak znajdzie się urzędnik, który pozwolenia będzie się domagał.

- Poszedłem do nadzoru budowlanego z argumentami, że maszt o wysokości do 10 metrów nie wymaga pozwolenia, lecz jedynie zgłoszenia - opowiada "Gazecie" lokalny operator z Pomorza. Usłyszał: "Może i tak jest, ale my tak nie praktykujemy".

Od decyzji urzędnika zależy też, jak szybko operator przeciągnie kabel z sąsiedniego budynku - bo może uznać to za przyłącze (wystarcza zgłoszenie) lub za sieć i tu znów konieczne jest pozwolenie na budowę.

Nie łatwiej jest ze stawianiem masztu w szczerym polu - jeśli gmina w planie zagospodarowania przestrzennego nie przewidziała jednoznacznie, że maszty stawiać można, to zaczynają się problemy. Najczęściej operator musi wystąpić o zmianę planu. - A na to trzeba czekać minimum dziewięć miesięcy - mówi radca prawny.

To i tak wariant optymistyczny. - W planach w ponad sześciuset miejscowościach są zapisy zakazujące, bez żadnych racjonalnych przesłanek, budowy stacji bazowych telefonii komórkowej - mówi w "GW" Zbigniew Lazar, rzecznik PTC, operatora sieci Era. Tak jest m.in. w: Jabłonnie, Tomaszowie Mazowieckim, Lublinie, Zamościu, Mirsku czy Jaworznie. - Organizacje quasi-ekologiczne mogą zgodnie z prawem w dowolnym momencie blokować inwestycję telekomunikacyjną. Manipulują danymi i wmawiają ludziom szkodliwość tych inwestycji - mówi Lazar.

I tak niejasne prawo i urzędnicy dokładają swoją cegiełkę do faktu, że Polska wlecze się w ogonie telekomunikacyjnej Europy m.in. pod względem dostępu do szerokopasmowego internetu.

- Część barier jest usuwana przez odpowiednie resorty, ale jeszcze wiele zostało do zrobienia - przyznaje Anna Streżyńska, szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Rząd dopiero ostatnio dostrzegł problem - właśnie powstaje specustawa, część pakietu antykryzysowego rządu Donalda Tuska, która ma sprawić, że budowa szerokopasmowego dostępu do internetu ruszy z kopyta. Co zmieni? Ma m.in. uprościć procedury związane z inwestycjami telekomunikacyjnymi i nałożyć na deweloperów obowiązek okablowania światłowodem nowych budynków. Ma też pozwolić operatorom na przejście z kablem przez nieruchomości - dziś protestują przeciwko temu nie tylko prywatni właściciele, ale i gminy. Projekt ustawy ma powstać do końca marca.

- Ustawa powinna zostać uchwalona pod koniec roku, może już jesienią - zapewnia Magdalena Gaj, wiceminister infrastruktury.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020