Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Rząd milczy o pomocy dla motoryzacji

Autor: Gazeta Wyborcza
Dodano: 12-02-2009 20:49

Produkcja samochodów w Polsce załamuje się i pracę tracą tysiące pracowników branży. Czy wzorem innych państw UE rząd przystąpi do walki z kryzysem w motoryzacji?

- Do czwartego kwartału zeszłego roku przemysł motoryzacyjny należał do najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów polskiej gospodarki. Był największym pracodawcą i największym eksporterem - przyznała wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska na wczorajszym wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji gospodarki i infrastruktury poświęconym sytuacji w branży. Podkreślała czas przeszły, bo jesienią kryzys europejskiej branży samochodowej dopadł Polskę - pisze "Gazeta Wyborcza".

Do lipca 2008 r. produkcja aut osobowych i dostawczych w Polsce rosła o 25-50 proc., licząc rok do roku. We wrześniu to tempo zmalało do 16 proc., a potem zaczęły się spadki. W październiku produkcja aut w Polsce była już o 15 proc. mniejsza niż rok wcześniej, w listopadzie i grudniu spadła o jedną czwartą, a w styczniu 2009 r. już o jedną trzecią (licząc rok do roku).

Motoryzacja była lokomotywą polskiego eksportu. Na samochody, silniki oraz części i podzespoły do aut przypada jedna piąta dochodów Polski z handlu zagranicznego. Kryzys znaczenie je zmniejszy. Już w październiku wartość motoryzacyjnego eksportu spadła prawie o jedną dziesiątą, a w listopadzie o 16 proc. (danych za grudzień jeszcze nie ma).

Jak kula śnieżna narastają masowe zwolnienia pracowników w branży. Firma doradcza AutomotiveSuppliers szacowała, że na koniec stycznia producenci aut i części planowali zwolnić ok. 9 tys. osób. Przedstawiciele firm żalili się wczoraj posłom, że muszą zwalniać, bo choć mają zlecenia, to nie mogą dostać nawet niewielkich kredytów obrotowych.

Inne kraje UE - np. Francja i Niemcy - już szykują ratunek dla swoich koncernów motoryzacyjnych. A jakie są plany naszego rządu? Konkretów posłowie wczoraj nie usłyszeli - pisze "Gazeta".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020