Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Można odliczać cały VAT od aut i paliw

Autor: Puls Bizensu
Dodano: 20-02-2009 05:05

W obawie przed przegranymi procesami sądowymi Ministerstwo Finansów (MF) postanowiło złagodzić dotychczasowe, niekorzystne dla firm, stanowisko i nie blokować zwrotu pełnego podatku VAT od paliw i samochodów z homologacją ciężarową.

- To bardzo dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Ministerstwo wreszcie jasno przyznało, że obowiązuje nas wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Firmy mają prawo do odzyskiwania całego motoryzacyjnego VAT i odliczania całego podatku w tym roku oraz w latach następnych - mówi w "Pulsie Biznesu" Zbigniew Liptak, doradca podatkowy z Baker McKenzie.

Tomasz Michalik, szef kancelarii podatkowej MDDP, apeluje do branży motoryzacyjnej: - Producenci samochodów powinni jak najszybciej wypuścić na polski rynek jak najwięcej modeli samochodów o ładowności ponad 500 kg i z homologacją ciężarową. To wielka szansa na uchronienie branży przed skutkami kryzysu i na ograniczenia kosztów przedsiębiorców użytkujących samochody - mówi Tomasz Michalik.

Gdy 22 grudnia 2008 r. ETS orzekł, że polskie przepisy o opodatkowaniu aut firmowych są niezgodne z prawem unijnym, wśród przedsiębiorców i ekspertów zapanowała euforia. Oto wreszcie sprawiedliwości stało się zadość, a radosna twórczość resortu finansów została skarcona. Entuzjazm przygasł, gdy MF zaczęło lawirować i zwlekać z wydaniem jasnego komunikatu wskazującego, według jakich zasad firmy mogą zaległy VAT odzyskiwać i jak go odliczać w 2009 r. - przypomina dziennik

Jak dowiedział się "PB" MF zaleca już organom skarbowym, aby nie odmawiały podatnikom prawa do odliczeń. Łagodzi więc stanowisko i przyznaje, że pełne odliczenie podatku VAT od paliw i ceny zakupu pojazdów przysługuje wszystkim modelom samochodów, którym przysługiwałoby ono 30 kwietnia 2004 r. i które miały homologacje jako ciężarowe. Wtedy były to tzw. samochody z kratką.

W piśmie, jak donosi dziennik, MF informuje, że resort chce uniknąć kosztów przegranych procesów i dlatego skarbówka nie ma podstaw do kwestionowania odliczeń.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022