Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

BCC: Jedna trzecia firm w poważnych tarapatach

Autor: Rzeczpospolita
Dodano: 23-02-2009 18:00

Aż 86 proc. firm odczuwa skutki kryzysu, dla 29 proc. stanowi on poważny problem - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Business Centre Club

- Skutki kryzysu na światowych rynkach finansowych są odczuwane przez firmy działające w Polsce. Począwszy od września każdy tydzień przynosi nowe informacje o skali problemu - tak cytowany przez "Rzeczpospolitą" BCC podsumował wyniki swego internetowego sondażu wśród prawie 2 tys. członków BCC, menedżerów i właścicieli firm z całego kraju.

Business Centre Club sprawdzał między 11 a 18 lutego, jak wiele firm dotknęły problemy i jakiego są one rodzaju. Podobny sondaż BCC przeprowadziło pod koniec grudnia 2008. Przez dwa miesiące przybyło firm odczuwających skutki światowego kryzysu - odsetek wzrósł z 36 do 83 procent.

O wiele bardziej wzrósł jednak odsetek tych, którzy mówią: to bardzo poważny problem dla firmy. W grudniu takich odpowiedzi udzieliło 16 proc. sondowanych, teraz prawie dwa razy więcej - 29 procent.

Dla 62 proc. problem jest obecnie poważny, ale niezagrażający przyszłości firmy ani bieżącej płynności finansowej (dwa miesiące temu odpowiadało tal 68 proc.), a tylko dla 9 proc. - nie jest to problem poważni (wcześniej nie był dla 16 proc.)

Zdaniem 56 proc. menedżerów i właścicieli ich firma odczuwa skutki kryzysu z powodu sytuacji rynkowej, czyli spadku zamówień, popytu, ograniczeń eksportu itp. W grudniu mówiło tak o wiele mniej, bo 43 proc.13 proc, wskazuje jako powód niepewność i obaw firmy przed pogłębieniem kryzysu powodującym np. wstrzymanie inwestycji (wcześniej sądziło tak 25proc.) - czytamy w "Rz".

Dla 11 proc. powodem jest ograniczenie działalności kredytowej banków (spadek z 15 proc.), 16 proc. sądzi, że wpłynęły na to różne czynniki naraz (wzrost z 12 proc.).

Menedżerowie i przedsiębiorcy źle oceniają też działania oraz wypowiedzi przedstawicieli polskich władz (rządu, parlamentu, opozycji, prezydenta,NBP, KNF). Według 77 proc, nie są one takie, jakie powinny być w obecnej Sytuacji (w grudniu mówiło tak 71 proc.)

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020