Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Czego Tusk chce od Unii

Autor: Rzeczpospolita
Dodano: 28-02-2009 08:04

Polska zamierza mocniej zaznaczyć swą pozycję w UE – podczas niedzielnego szczytu premier będzie się sprzeciwiał egoizmowi starych krajów członkowskich. Chce też debaty nad ułatwieniem dostępu do strefy euro

– Mamy dwa przesłania, o których powie Donald Tusk podczas niedzielnego szczytu UE w Brukseli – zapowiada minister Michał Boni w "Rzeczpospolitej". – Pierwsze dotyczy pojawiającego się w UE protekcjonizmu, wobec którego Komisja Europejska jest trochę bezradna. Drugie to przekonanie Europy, że rozszerzenie strefy euro zapewni szybszą stabilizację gospodarczą całego regionu.

O zwołaniu nadzwyczajnego szczytu poświęconego pogarszającej się sytuacji ekonomicznej w krajach UE zdecydowano 10 lutego. Ma odpowiedzieć na pytanie, jak wspólnie zmniejszyć skutki kryzysu.

Zdaniem Boniego szczególnie ważne jest głośne sprzeciwianie się protekcjonizmowi, jaki pobrzmiewa w niektórych wypowiedziach unijnych polityków. – Jeśli Europa zamknie się na innych, to jej obrzeża – także kraje spoza UE – przepadną. A cały kontynent przegra z resztą gospodarczego świata – tłumaczy.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020