Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

IDMSA sparzył się na obligacjach

Autor: Puls Bzinesu
Dodano: 04-03-2009 06:02

Zamiast zysków wybrani klienci IDMSA mają kłopoty. Powód? Obligacje spółki deweloperskiej TMB, której właściciel ma na karku zarzut prokuratorski. Klienci domu maklerskiego nie mogą odzyskać 31,5 mln zł.

TMB warte 31,5 mln zł obligacje sprzedał za pośrednictwem IDMSA w maju 2007 r. Papiery miały dać 10 proc. zysku rocznie i po 1,5 roku być wykupione bądź zamienione na akcje wrocławskiego dewelopera, który w I półroczu 2009 miał wejść na GPW - pisze "Puls Biznesu".

— IDMSA przekonywał nas prognozami, przewidującymi, że zyski operacyjne TMB z inwestycji mieszkaniowych będą sięgać 50 proc. przychodów ze sprzedaży. Dzięki temu na koniec 2008 r. spółka miała bez problemu wykupić obligacje — wspomina jeden z klientów IDMSA.

Odsetki obligatariusze otrzymywali zgodnie z planem co kwartał. Inaczej było z wykupem obligacji, który miał nastąpić na koniec listopada 2008 r.

— Na początku grudnia prezes TMB poinformował, że z wykupem obligacji będzie problem. Powołał się przy tym na pogarszającą się koniunkturę w branży i… bankructwo banku Lehman Brothers — mówi inny obligatariusz.

Jak pisze "Puls Biznesu" TMB zaproponował wykup 30 proc. wartości obligacji i rozłożenie reszty na raty. W styczniu 2009 r. się z tego wycofał i zaoferował dwie inne opcje: rozliczenie obligacji wybudowanymi mieszkaniami lub rolowanie ich na kolejny rok ze wzrostem oprocentowania do 12 proc.

— Jak mamy się zgodzić na jakiekolwiek propozycje TMB, jeśli do dziś nie załatwił nawet wpisu do ksiąg wieczystych obiecanych nam hipotek — mówią obligatariusze, którzy narzekają nie tylko na TMB, ale także IDMSA.

Grzegorz Leszczyński, prezes IDMSA, zapewnia, że problem hipotek został już rozwiązany. Mówi też, że rolowaniem obligacji i rozliczeniem ich mieszkaniami zainteresowana jest większość obligatariuszy.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020