Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Netia zainteresowana dużą akwizycją

Autor: ISB
Dodano: 06-04-2009 13:06

Spółka telekomunikacyjna Netia jest zainteresowana "dużą akwizycją" na rynku telekomunikacyjnym, ale nie prowadzi w tej sprawie rozmów, wynika z poniedziałkowych wypowiedzi prezesa Mirosława Godlewskiego. Prezes poinformował, że spółka renegocjuje sposób wykorzystania dostępnej linii kredytowej.

"Na koniec roku dysponowaliśmy gotówką w wysokości ok. 200 mln zł i dostępną linią kredytową na ok. 375 mln zł. W tej chwili prowadzimy renegocjacje dotyczące tego, jaki procent tej kwoty możemy przeznaczyć na akwizycje" - powiedział Godlewski. Poinformował, że Netia prowadzi nadal rozmowy w sprawie przejmowania małych, lokalnych dostawców internetu. Spółka jest zainteresowana większą akwizycją, ale w tej sprawie nie prowadzi rozmów.

"Do takiej akwizycji potrzebny jest sprzedający. Nie prowadzimy takich rozmów, ale m.in. z doniesień medialnych wiemy, że są rozważania na ten temat" - powiedział Godlewski. W zeszłym tygodniu media spekulowały, że KGHM może jeszcze w tym roku sprzedać swoją spółkę zależną Telefonia Dialog, ale koncern dementował te pogłoski.

Strategia spółki zakłada, że będzie się rozwijać również przez akwizycje i na ten cel przeznaczy dostępne środki finansowe. W marcu swój pakiet akcji w spółce sprzedał (kilku instytucjom finansowym) fundusz Novator. W efekcie największym udziałowcem został amerykański fundusz Third Avenue (z ponad 24-proc. udziałem w kapitale), który w najbliższym czasie ma wprowadzić do rady nadzorczej swoich przedstawicieli. W dzisiejszym wywiadzie dla "Parkietu" przedstawiciele funduszy poparli dotychczasową strategię spółki i jej zarząd.

15 września ub.r. Netia sfinalizowała przejęcie spółki Tele2. Spółka poinformowała, że cena zakupu wynosi 31,4 mln euro (105,8 mln zł) i może wzrosnąć o kolejne 4,8 mln euro (16,2 mln zł) w zależności od przyszłych wyników działalności operacyjnej. Dodatkowa płatność ma zostać przekazana w ratach w ciągu 12 miesięcy.

W 2008 r. grupa Netii miała 230,60 mln zł zysku wobec 269,48 mln zł straty rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 1121,17 mln zł wobec 838,02 mln zł. W 2008 r. wynik EBITDA wyniósł 170,6 mln zł.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020