Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Kraków wyemituje w tym roku obligacje o wartości 300 mln zł

Autor: PAP
Dodano: 21-05-2009 16:05

Kraków wyemituje w tym roku obligacje komunalne na łączną kwotę 300 mln zł. Przeprowadzenie emisji, zaproponowanej przez prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego, uchwalili krakowscy radni.

Samorząd chce w tym roku przeprowadzić na rynku krajowym emisję 300 tysięcy obligacji o wartości nominalnej 1 tys. zł każda, na łączną kwotę 300 mln zł. Miasto zaproponuje nabycie obligacji mniej niż 100 inwestorom. Ich wykup nastąpi po 10 latach. Oprocentowanie obligacji będzie zmienne, równe sześciomiesięcznej stawce WIBOR.

Uzyskane dzięki emisji pieniądze miasto chce przeznaczyć na sfinansowanie części potrzeb pożyczkowych budżetu. Są one związane z realizacją programu inwestycyjnego w 2009 roku oraz spłatą części kredytów, których termin upływa w bieżącym roku.

Władze miasta uważają, iż emisja obligacji na rynku krajowym jest bardziej korzystna niż kredyt. Ponadto, w obecnej sytuacji na rynkach kapitałowych, otrzymanie kredytu w bankach komercyjnych jest trudne, bo coraz mniej banków jest zainteresowanych tego rodzaju finansowaniem.

Pod koniec kwietnia o emisji obligacji, o łącznej wartości nominalnej do 1,5 mld zł, zdecydowała Rada Warszawy. Środki z emisji mają być przeznaczone na inwestycje.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020