Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Pracownicy SEWS w Rawiczu od tygodnia blokują bramę wjazdową

Autor: PAP
Dodano: 29-05-2009 12:20

Kilkunastu pracowników oddziału koncernu Sumitomo Electric Wiring Systems-Polska (SEWS) w Rawiczu (Wielkopolska) od tygodnia blokuje bramę wjazdową do firmy. W ten sposób protestują przeciwko planom likwidacji SEWS, zatrudniającej 1200 osób.

W Rawiczu produkowane jest okablowanie do aut, głównie dla Toyoty.

Kierownictwo firmy nie udziela dziennikarzom żadnych komentarzy.

"Otrzymaliśmy zgodę burmistrza na przedłużenie blokady bramy na kolejny tydzień" - powiedział w piątek PAP szef zakładowego NSZZ "Solidarność" Grzegorz Krzyżanowski.

W tym tygodniu kierownictwo firmy odrzuciło postulaty załogi, która domaga się m.in. utrzymania miejsc pracy i wypłaty dodatkowych odszkodowań w przypadku likwidacji zakładu oraz zapewnienia efektywnego programu pomocy.

"Jedyne, co uzyskaliśmy, to zapewnienie dyrektora SEWS Andrzeja Komolki, że w poniedziałek odbędą się rozmowy z przedstawicielem centrali koncernu, który może podjąć konkretne decyzje w naszej sprawie. Dla nas jest to już sukces" - powiedział związkowiec.

Poinformował, że SEWS planuje przeniesienie produkcji do Rumunii. "Urządzenia produkcyjne z Rawicza wywożono stopniowo do tego kraju już od lutego. Produkujemy dziś wyroby, które nie są wytwarzane w Rumunii" - wyjaśnił przewodniczący "S". Dodał, że blokujący bramę nie pozwalają wywieźć okablowania z fabryki do firm w Anglii i Francji.

8 maja załoga SEWS otrzymała od dyrekcji firmy informację o likwidacji fabryki, co ma nastąpić jeszcze w tym roku.

"Do 8 maja kierownictwo firmy zapewniało nas, że wywożenie do Rumunii urządzeń nie oznacza zwolnień ani likwidacji zakładu" - podkreślił Krzyżanowski. Według niego, 300 osób ma szansę przeniesienia z Rawicza do pobliskiego Leszna, gdzie jest drugi zakład koncernu.

SEWS istnieje w Rawiczu od końca 2000 r. Zwolnienia pracowników wiążą się z mniejszym popytem na rynku motoryzacyjnym. Około 80 proc. zatrudnionych to kobiety.

Sumitomo Electric Wiring Systems Europe Ltd z siedzibą w Staffordshire (Wielka Brytania) jest jednym z głównych dostawców wiązek elektrycznych dla przemysłu samochodowego w Europie. Firma powstała w 1999 r. Jej obroty roczne są na poziomie 285 mln euro. W 31 zakładach w 12 krajach, w tym w trzech w Polsce (Rawicz, Leszno, Żywiec) zatrudnia 10 tys. pracowników. Jej klientami są: Toyota, Renault, Nissan, General Motors, Peugeot, Citroen, Ford i Mazda.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020