Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Bank Northern Rock był ryzykowny już w 2004 r.

Autor: PAP
Dodano: 30-05-2009 12:09

Według "Financial Times", brytyjski bank Northern Rock, który w 2007 roku wpadł w kłopoty, a następnie został znacjonalizowany, już w 2004 roku tamtejsi regulatorzy uznali za "słabe ogniwo" w krajowym systemie bankowym.

W opublikowanym artykule dziennik ujawnia, że testy przeprowadzone w 2004 roku przez brytyjskiego regulatora rynku usług finansowych FSA (Financial Services Authority), resort skarbu oraz Bank of England (bank centralny), wykazały, że model biznesowy Northern Rock jest ryzykowny.

Dziennik wyjaśnia, że regulatorzy użyli w symulacji modelu, w którym sprawdzali, jak banki poradzą sobie z nagłym kryzysem na rynku hipotecznym i brakiem pieniędzy z banków zagranicznych. Testy ujawniły, że Northern Rock jest podatny na zawirowania, a jego kłopoty mogą wywrzeć "efekt domina" na inny bank - HBOS.

"Financial Times" podkreśla, że fakt wykrycia tych nieprawidłowości zaprzecza twierdzeniom, iż upadku Northern Rock - pierwszej ofiary kryzysu na rynku kredytów hipotecznych w Wielkiej Brytanii - nie można było przewidzieć.

Jesienią 2007 roku klienci Northern Rock zaczęli masowo wycofywać swoje depozyty. Bank został wsparty przez Bank of England, ale jego kondycja okazała się gorsza niż sądzono i na początku 2008 roku został znacjonalizowany. HBOS zaś został przejęty przez grupę bankową Lloyds.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020