Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Mediatel kupił spółkę z USA za ponad 3,3 mln USD

Autor: PAP
Dodano: 01-06-2009 17:25

Mediatel kupił od Indian Orchard Capital 100 proc. amerykańskiej spółki telekomunikacyjnej Velvet Telecom za 3,31 mln dolarów - podał Mediatel w komunikacie. Dzięki transakcji przychody spółki mają wzrosnąć w przyszłości o 35 mln zł, a zysk EBITDA o 3,3 mln zł.

Pierwsza rata płatności, w wysokości 175 tys. USD zostanie przekazana sprzedającemu w ciągu 7 dni od podpisania umowy, 340 tys. USD 20 czerwca 2009 r., a raty w wysokości 300 tys. USD będą płacone przez 6 następnych miesięcy począwszy od 10 lipca 2009 r. Dodatkowo Mediatel wyemituje dla sprzedającego 275.000 akcji o wartości nominalnej 0,20 zł, o łącznej wartości 1 mln USD, po cenie emisyjnej 12 zł za jedną akcję.

Mediatel podał, że akwizycja zostanie sfinansowana ze środków własnych, w tym z pieniędzy pozyskanych z emisji akcji.

"Dzięki tej transakcji uzyskujemy narzędzie pozwalające taniej kierować ruchem telekomunikacyjnym w atrakcyjnych rejonach świata oraz poszerzymy naszą sieć punktów styku z innymi operatorami na całym świecie do 200 (obecnie Mediatel posiada 160 punktów wymiany ruchu z innymi operatorami). Transakcja ta pozwoli nam w przyszłości zwiększyć roczne przychody spółki o 35 mln zł i zysk na poziomie EBITDA o 3,3 mln zł" - powiedział cytowany w komunikacie Marcin Kubit, prezes spółki.

Velvet Telecom LLC jest hurtowym operatorem telekomunikacyjnym, prowadzi działalność przede wszystkim na terenie Stanów Zjednoczonych. Oferowane usługi dotyczą głównie zakończenia połączeń telefonicznych generowanych w USA do destynacji poza jego granicami ruchu telekomunikacyjnego, głównie w Ameryce Łacińskiej oraz Azji.

Mediatel podał, że w wyniku akwizycji przejął aktywa w postaci nowoczesnego systemu bilingowego, platformę telekomunikacyjną umożliwiającą terminację połączeń w technologii VoIP, umowy z kontrahentami.

Procesy integracyjne spółki Velvet Telecom LLC z grupą Mediatel powinny zakończyć się z końcem III kwartału tego roku. Pełna konsolidacja wyników Velvet Telecom LLC nastąpi od czwartego kwartału.

Zarząd Mediatela podtrzymuje plany osiągnięcia w roku 2009 przychodu skonsolidowanego w kwocie 195 mln zł oraz zysku EBITDA w kwocie 22,5 mln zł. Prognozowane wyniki nie uwzględniają kupna udziałów w Velvet Telecom.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022