Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Codzienny puls rynku: Trend boczny

Autor: DM IDMSA
Dodano: 25-06-2009 15:51

Na rynkach utrzymuje się atmosfera marazmu i braku wyraźniejszego kierunku. Korekta spadkowa na indeksach przebiega stosunkowo spokojnie. Po każdej fali spadkowej następuje próba wzrostów o dość ograniczonym charakterze. Relatywnie słabiej zachowuje się w ostatnim czasie niemiecki indeks DAX, który co prawda wrócił dzisiaj rano powyżej 4800, ale zakres korekty spadkowej wyniósł już blisko 10% od szczytu.

Gorsze zachowanie rynku niemieckiego może wynikać z bardziej konserwatywnej polityki monetarnej EBC oraz większego konserwatyzmu fiskalnego rządu niemieckiego. Niemieckie korporacje są tradycyjnie bardziej nastawione na eksport, co zwiększa ich wrażliwość na wahania koniunktury globalnej. Rynek postrzega więc niemieckie akcje, jako bardziej "zlewarowane" z koniunkturą. Indeks DAX powinien być dobrym barometrem nastrojów.

Wczorajsza decyzja oraz komunikat Fedu nie wpłynęły istotnie na rynki. Brak istotnych zmian w komunikacie był zamierzony - Fed balansuje między utrzymywaniem pozytywnego tonu odnośnie gospodarki a ograniczaniem oczekiwań inflacyjnych. Dolar zachowuje się stosunkowo stabilnie, utrzymując się w ostatnich zakresach. Historyczna korelacja eurodolara z giełdami w ostatnich dniach wyraźnie się rozluźniła. Jest to charakterystyczne dla okresu, kiedy dominuje trend boczny na rynkach. Dzisiaj o 11 publikowane będą dane o zamówieniach w przemyśle z eurolandu, dane o dynamice PKB z USA za I kwartał oraz cotygodniowe dane o liczbie nowozarejestrowanych bezrobotnych. Dane nie powinny mieć większego wpływu na rynki.

EURPLN

Eurozłoty utrzymuje się w ostatnich zakresach i narazie nie ma przesłanek do silniejszego wybicia. Korekta na giełdach ma dotychczas ograniczony wpływ na notowania złotego. Wczorajsza decyzja RPP o obniżce stóp nie wpłynąła istotnie na notowania. Zmiany stóp procentowych nie mają od dłuższego czasu tak istotnego wpływu na waluty jak w poprzednich okresach. Wydaje się, że silniejszy impuls na złotym pojawi sie gdy rynki globalne będą "przygotowowane" na większy trend. Do tego czasu męczący zakres będzie się utrzymywać.

EURUSD

Eurodolar od ponad dwóch tygodni pozostaje w obrębie zakresu o szerokości 4 figur (1,3770-1,4170). Techniczna sytuacja jest w krótkim terminie neutralna, aczkolwiek rośnie szansa na próbę przetestowania szczytu w pobliżu 1,4320. Korelacja eurodolara z giełdami wyraźnie spadła w ostatnim czasie i do momentu pojawienia się wyraźniejszego trendu może pozostawać niska. Dzisiejsze dane makro nie powinny mieć większego wpływu na notowania. Oporem pozostaje strefa 1,4130-70, a wsparciem strefa 1,38-1,3840.

GBPUSD

Stabilizacja notowań eurodolara wpływa również na funtdolara, który od blisko 2 tygodni pozostaje w wąskim zakresie 1,62-1,66. Utrzymywanie się notowań funta powyżej 1,62 przez tak długi okres czasu zwiększa ryzyko wybicia górą z zakresu, zgodnie z kierunkiem wcześniejszego trendu (nawet jeśli to wybicie będzie fałszywe). W średnim terminie spodziewamy się osłabienia funta poniżej 1,60 za dolara. Wybicie z wymienionego zakresu powinno być sygnałem do większego ruchu. Taką sytuację techniczną można wykorzystać kupując opcje walutowe na funta.

USDJPY

Mimo rozluźnienia korelacji notowań eurodolara z giełdami, korelacja dolarjena z indeksami pozostaje dość wysoka. Eurojen pozostaje w zakresie 132-135 i na tej parze krótkoterminowy kierunek będzie uzależniony w dużym stopniu od kierunku wybicia na eurodolarze. Jutro w nocy publikowane będą dane o inflacji CPI w Japonii, które powinny potwierdzić trendy deflacyjne w gospodarce. Jen powinien w dalszym ciągu być silnie skorelowany z nastrojami na globalnych rynkach finansowych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020