Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Solorz chce kontrolować PAK

Autor: Puls Biznesu
Dodano: 14-03-2006 07:49

Zygmunt Solorz-Żak czeka na odpowiedź ministra skarbu w sprawie PAK. Kilka tygodni temu złożył na jego biurku ofertę odkupu akcji elektrowni.

Zygmunt Solorz-Żak, główny akcjonariusz Elektrimu, który kontroluje operacyjnie Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK, spółkę z 50-proc. udziałem skarbu państwa), chce odkupić akcje spółki od ministra skarbu - napisał "Puls Biznesu".

— Rzeczywiście złożyliśmy taką ofertę, a właściwie ponowiliśmy ją. Po raz pierwszy nasza propozycja padła już w sierpniu, kiedy zamknęliśmy finansowanie inwestycji Pątnów II — twierdzi Zygmunt Solorz-Żak.

Dodaje, że od ówczesnego ministra skarbu (resortem kierował wówczas Jacek Socha) nie dostał odpowiedzi, więc ponowił próbę. Zygmunt Solorz-Żak nie chce mówić o szczegółach (jak tłumaczy, nie pamięta ich, bo nie zajmuje się wszystkim osobiście), jednak z naszych ustaleń wynika, że oferta wpłynęła do Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) bezpośrednio po mianowaniu na szefa resortu Wojciecha Jasińskiego, a więc tuż po 15 lutego. O jaki pakiet akcji chodzi?

— O taki, który zapewni nam kontrolę nad spółką: nie tylko operacyjną, ale również kapitałową — mówi główny akcjonariusz Elektrimu.

To dość nieprecyzyjna odpowiedź, bo nie jest do końca jasne, ile akcji PAK jest obecnie w posiadaniu Elektrimu i Polskich Inwestycji, spółki Zygmunta Solorza-Żaka (która w ubiegłym roku przejęła od Elektrimu gros akcji), a ile mają ich jeszcze pracownicy.

— Wciąż prowadzimy skup akcji pracowniczych — twierdzi Zygmunt Solorz-Żak.

Na pewno wiadomo, że firmy kontrolowane przez właściciela Polsatu mają łącznie ponad 40 proc. walorów PAK. Teoretycznie więc inwestor może być zainteresowany mniej więcej 10 proc. - napisał "PB".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019