Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Lewiatan: skarga do TK ws. OFE za kilka dni

Autor: PAP
Dodano: 10-08-2009 17:58

Mimo zapowiedzi sprzed kilku dni, PKPP Lewiatan nie złożył w poniedziałek do Trybunału Konstytucyjnego skargi, w której zarzuca niekonstytucyjność nowelizacji ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych. Jak powiedziała PAP ekspertka Lewiatana Małgorzata Rusewicz, trzeba poczekać kilka dni, aż nowelizacja ustawy o OFE wejdzie w życie.

Nowelizacja ustawy o OFE ma wejść w życie 14 dni od daty publikacji w Dzienniku Ustaw. "Na razie ustawy w Dzienniku nie ma, więc ze względów formalnych musimy poczekać ze złożeniem skargi kilka dni. Jest ona jednak gotowa" - powiedziała Rusewicz.

Uchwalone przez Sejm 26 czerwca zmiany w przepisach o OFE przewidują, że maksymalna wysokość opłaty pobieranej przez te fundusze od kwot wpłacanych przez ubezpieczonych na przyszłe emerytury od 2010 r. będzie zmniejszona do 3,5 proc. Stanowi także, że największe fundusze, których aktywa przekroczą 45 mld zł, nie będą miały prawa do pobierania procentowej opłaty za zarządzanie pieniędzmi swoich nowych członków. Pozostanie im tylko opłata stała w wysokości 15,5 mln zł miesięcznie.

Zdaniem Lewiatana, brak możliwości pobierania procentowej opłaty przez największe fundusze, a pozostawienie jej funduszom mniejszym, narusza kilka konstytucyjnych zasad: równości, konkurencji, swobody przedsiębiorczości czy prawidłowej legislacji. Natomiast obniżenie opłaty od składek z 7 do 3,5 proc. to, zdaniem Lewiatana, naruszenie zasady ochrony interesów w toku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020