Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

KNF: Osiemnaście krajowych banków przeprowadza obecnie programy naprawcze

Autor: ISB
Dodano: 23-10-2009 10:05

Programy naprawcze umożliwiłyby niektórym bankom poprawę efektywności. Jest to też sposób na wymuszenie na ich właścicielach podniesienia funduszy instytucji, uważa przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Stanisław Kluza. Obecnie 18 banków musi realizować plan poprawy efektywności.

"Celem takich programów jest zwiększenie efektywności banku dzięki dopasowaniu działalności do możliwości kapitałowych banku, a także otoczenia makroekonomicznego. Zwykle wiąże się to też ze wzmocnieniem kapitałowym, ale też poprawą standardów zarządzania ryzykiem i optymalizacją struktury bilansu - powiedział Kluza piątkowej "Rzeczpospolitej".

Obecnie dziewięć banków komercyjnych i tyle samo spółdzielczych musi taki plan poprawy efektywności wdrażać, w tym Bank BPH. Zdaniem przewodniczącego KNF, nie można wykluczyć, że dołączą do nich kolejne (maksymalnie pięć), a zdecydują o tym rozwój sytuacji makro oraz jakość zarządzania ryzykiem w bankach.

KNF zależy na poprawie efektywności banków, ale także na ich dokapitalizowaniu. Główni inwestorzy w bankach - zagraniczne grupy finansowe, nie są skłonne do podwyższania funduszy, gdyż same mają problem z pozyskaniem kapitału, a zagrożenie programem naprawczym może zachęcić ich do udzielenia wsparcia.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020