Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Załoga Opla porozumiała się z inwestorem

Autor: PAP
Dodano: 03-11-2009 15:30

Załoga spółki motoryzacyjnej Opel porozumiała się z przyszłym inwestorem, konsorcjum Magna, w sprawie rezygnacji z podwyżek wynagrodzeń i premii na kwotę 265 mln euro rocznie - poinformowała we wtorek rada zakładowa Opla.

W zamian za swoje koncesje, stanowiące wkład pracowników w restrukturyzację spółki, załoga firmy ma otrzymać 10 proc. udziałów w Nowym Oplu oraz prawo głosu.

"Cięcia są bolesne dla nas wszystkich, ale jesteśmy gotowi ponieść odpowiedzialność" - oświadczył szef rady zakładowej Klaus Franz, cytowany przez dpa.

Porozumienie z pracownikami osiągnięto w dniu, gdy obecny właściciel Opla, amerykański General Motors, ma podjąć decyzję w sprawie planowanej sprzedaży większości udziałów w spółce nowym inwestorom: austriacko-kanadyjskiej Magnie oraz rosyjskiemu Sbierbankowi.

W Detroit zbiera się we wtorek rada dyrektorów GM. Podpisanie umowy o transakcji wielokrotnie przekładano, głównie ze względu na wątpliwości Komisji Europejskiej dotyczące obiecanej przez Niemcy pomocy publicznej dla Nowego Opla w wys. 4,5 mld euro.

Magna i Sbierbank chcą przejąć po 27,5 proc. udziałów w Oplu i siostrzanej spółce Vauxhall. 35 proc. zatrzyma GM. Plany restrukturyzacyjne inwestorów zakładają m.in. likwidację 10.500 miejsc pracy w europejskich zakładach spółki. GM Europe ma fabrykę aut Opla w Gliwicach oraz fabrykę silników w Tychach.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020