Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Merkel z Obamą o Oplu

Autor: PAP
Dodano: 06-11-2009 07:27

Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiała telefonicznie z prezydentem USA Barackiem Obamą na temat decyzji amerykańskiego koncernu General Motors o rezygnacji z planowanej sprzedaży spółki Opel - poinformował w komunikacie rzecznik niemieckiego rządu Ulrich Wilhelm.

Do rozmowy doszło już w środę wieczorem. Wg Wilhelma prezydent Obama potwierdził, że nie był włączony w proces decyzyjny zarządu GM. Merkel zapowiedziała z kolei, że niemiecki rząd federalny będzie nalegać na to, by General Motors możliwie najszybciej przedstawił nową strategię restrukturyzacji Opla oraz do końca listopada spłacił udzielony spółce kredyt przejściowy w wysokości 1,5 mld euro.

- Kanclerz Merkel i prezydent Obama uzgodnili, że na bieżąco będą porozumiewać się w tej sprawie - oświadczył rzecznik.

Merkel dowiedziała się o decyzji GM tuż przed odlotem z Waszyngtonu, gdzie kilka godzin wcześniej spotkała się z Obamą. Podczas tamtej rozmowy nie poruszono tematu Opla. Część niemieckich komentatorów sugeruje, że amerykański rząd, który jest właścicielem 60% udziałów w GM, mógł wiedzieć już wtedy o możliwej decyzji koncernu.

W rozmowie z dziennikiem "Bild" niemiecka kanclerz zapewniła jednak, że wierzy, iż Obama nie miał wcześniejszej informacji o planach GM.

Decyzja amerykańskiego koncernu uważana jest za porażkę rządu Niemiec oraz samej Merkel, która zabiegała o przejęcie Opla przez konsorcjum Magna/Sbierbank.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021