Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Spyker chce Saaba

Autor: Mototarget
Dodano: 03-12-2009 15:11

Niespodziewane zmiany w zarządzie General Motors i nowy inwestor - holenderski Spyker pozwalają patrzeć Saabowi w przyszłość nieco spokojniej niż dotychczas.

Po tym jak Fritz Henderson zrezygnował z pełnienia obowiązków prezesa amerykańskiego koncernu, zarząd firmy zaczął przyjmować nowe oferty dotyczące kupna Saaba. Przypuszcza się, że tymczasowy prezes General Motors, Ed Whitacre, będzie dążył do przyjęcia i rozpatrzenia wszystkich ofert pochodzących z czterech różnych grup inwestorów.

Jedna z nowych ofert została złożona przez Spykera i jego rosyjskiego inwestora - Converse Bank. Propozycja firmy dotyczy zakupu całej marki Saab, łącznie z crossoverem 9-4X, który jak donosi Automotive News, jest wg zarządu Spykera autem godnym uwagi i wartym zainwestowania pieniędzy, by wprowadzić go w końcu do produkcji.

Jeśli doszłoby do porozumienia GM ze Spykerem, niewykluczone, że inwestor wykorzysta niektóre rozwiązania konstrukcyjne opracowane przez inżynierów szwedzkiej firmy w swoim ekskluzywnym crossoverze D12 "Pekin-to-Paris", który jest już w zaawansowanym stadium rozwoju.

Oprócz przyjęcia rezygnacji od Fritza Hendersona podczas spotkania zarządu GM, jego członkowie zapoznali się i omówili wstępnie ofertę od Spykera, a także od Beijing Automotive Industry Holding Co., Merbanco Inc. i Renco Group Inc. Według doniesień, Beijing Automotive jest zainteresowane wyłącznie produkcją modeli 9-3 i 9-5. Niektórzy oczekują, że zmiany w zarządzie amerykańskiego koncernu mogą zachęcić szwedzkiego Koenigsegga do renegocjacji warunków i powrotu do rozmów w sprawie przejęcia Saaba.

Saab, który od 2000 r. w całości należy do General Motors, nie przyniósł zysków przez ponad 7 lat.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020