Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Łódź. Trwa walka o budowę Camerimage Łódź Center

Autor: PAP
Dodano: 30-12-2009 22:03

Centrum Festiwalowo-Kongresowe "Camerimage Łódź Center" powstanie tylko wtedy, gdy będzie możliwość dofinansowania inwestycji kwotą 250 mln zł ze środków Unii Europejskiej - taka decyzja zapadła na środowej sesji rady miejskiej w Łodzi.

Projekt uchwały w sprawie przyjęcia "Programu dla Centrum Festiwalowo-Kongresowego +Camerimage Łódź Center+" złożył wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Tomaszewski. Radni klubów Platformy Obywatelskiej i Lewicy zgłosili do niego poprawkę, zgodnie z którą miasto przystąpi do realizacji programu dopiero po uzyskaniu możliwości jego dofinansowania kwotą 250 mln zł ze środków UE.

Zdaniem autorów poprawki zapis ten był niezbędny, gdyż "miasta nie stać na inwestycję szacowaną na ok. 500 mln zł".

Po oficjalnym zgłoszeniu poprawki organizator Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Plus Camerimage" Marek Żydowicz stwierdził, że jej przyjęcie "pogrzebie" plany budowy "Camerimage Łódź Center". Dodał, że zrobi wszystko, by projekt jednak zrealizować i zostawić w Łodzi festiwal "Plus Camerimage".

O odrzucenie poprawki apelowała również posłanka Zdzisława Janowska.

Po kilkugodzinnych dyskusjach i kilku przerwach w obradach głosami PO i Lewicy przegłosowano poprawkę. Poparło ją 21 radnych (14 było przeciw). Po jej wprowadzeniu radni jednogłośnie przyjęli już zmieniony projekt uchwały prezydenckiej.

Żydowicz nie chciał komentować wyników głosowania. Powiedział jedynie, że to nie koniec sprawy.

"Program dla Centrum Festiwalowo-Kongresowego +Camerimage Łódź Center+" przewiduje m.in. realizację projektu światowej sławy architekta Franka Gehry'ego. Budynek jego autorstwa nawiązuje do nie tak odległej przeszłości, w której Łódź była "polskim Hollywood".

Projekt jest wizualizacją wielkiego ośrodka filmowego. Główną część tworzy kompozycja prostopadłościennych zabudowań skupionych wzdłuż głównego holu. Kompozycja jest przykryta szklaną konstrukcją, w której płaszczyznach będzie można wyświetlać obraz filmowy. Goście witani mają być na dziedzińcu, z którego po czerwonym dywanie wejdą po schodach na poziom wejścia głównego.

W budynku będą m.in. dwie sale koncertowo-projekcyjne oraz mniejsze pomieszczenia kinowe, wystawiennicze, konferencyjne i restauracje.

Camerimage Łódź Center ma powstać na terenie Nowego Centrum Łodzi - 90-hektarowym rewitalizowanym terenie w samym środku miasta, w okolicach Dworca Fabrycznego i nieczynnej elektrociepłowni EC-1. Tam też budowane będzie studio amerykańskiego reżysera Davida Lyncha.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020