Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Bezterminowy strajk w chilijskich kopalniach miedzi

Autor: PAP
Dodano: 04-01-2010 16:14

Pracownicy dwóch wielkich kopalń miedzi na północy Chile, Chuquicamata i Mina Sur, rozpoczęli w poniedziałek bezterminowy strajk odrzucając ofertę podwyżek płac przedstawioną przez chilijski koncern miedziowy Codelco, do którego należą kopalnie.

Codelco to pierwszy na świecie producent miedzi dostarczający ok. 1,5 miliona ton rocznie, czyli 4 proc. światowej produkcji. Licząca ok. 100 lat kopalnia Chuquicamata, największa w Chile, odpowiada za ok. połowę wydobycia koncernu.

Na pierwszej zmianie nie pojawiło się w poniedziałek prawie 1800 pracowników z 5600 zatrudnionych w kompleksie - poinformował szef związków zawodowych Hernan Guerrero.

Z kolei Humberto Fernandois, dyrektor ds. zasobów ludzkich w Codelco, zapewnił, że sytuacja jest pod kontrolą. Według niego gigant jest gotowy do wznowienia dialogu z pracownikami, zerwanego w sobotę po fiasku ostatniej rundy negocjacji między dyrekcją a przedstawicielami trzech związków zawodowych.

Związkowcy odrzucili ofertę podwyżek wynagrodzeń o 3,8 proc. i jednorazowych premii wysokości 23 tys. dolarów. Przedstawiciele związków argumentują, że koszty życia w regionie kopalń są wyższe i domagają się podwyżek o 7,5 proc. i wyższych jednorazowych premii.

Strajk może oznaczać dla Codelco straty wysokości 8 milionów dolarów dziennie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020