Nowe kierunki i najważniejsze trendy kształtujące przyszłość polskiej i europejskiej gospodarki to kluczowe tematy konferencji EEC Trends, poprzedzającej majowy Europejski Kongres Gospodarczy (EEC). Udział w debacie pod patronatem WNP.PL, która odbędzie się w formule online 17-18 lutego 2021 r., zapowiedzieli przedstawiciele rządu, ludzie biznesu i nauki.
- Drugą odsłonę EEC Trends zaplanowaliśmy w formule online 17 i 18 lutego 2021 r.
- Znakomici przedstawiciele świata polityki, nauki i biznesu będą spierać się o główne trendy, które wyznaczą kierunek zmian w 2021 roku, a także staną w agendzie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
- Istotną częścią EEC Trends będzie EEC Green, czyli dyskusja o zielonych inwestycjach, zwłaszcza o sposobie ich finansowania.
Konferencja EEC Trends będzie okazją do dyskusji na temat trendów, które wyznaczają kierunek zmian w polskiej i europejskiej gospodarce. Nie zabraknie również miejsca do rozmów o tym, co na co dzień nurtuje wszystkich. Będzie to okazja do podsumowania dotychczasowych gospodarczych skutków pandemii, weryfikacji przewidywań z przeszłości, a także – co może najistotniejsze – nakreśleniu postcovidowych scenariuszy.
Green money
Ważne debaty zaplanowaliśmy w części dotyczącej zielonych pieniędzy. 17 lutego o godz. 14 porozmawiamy o finansowaniu zielonych inwestycji. Odpowiemy m.in. na pytania o potencjalnie dostępne środki na inwestycje w ramach Zielonego Ładu, o narzędzia, warunki, kwoty w tym zakresie. Doradzimy, jak się o te środki starać. Pomówimy o firmach, podmiotach i sektorach w wyścigu o pieniądze „znaczone na zielono”. Całą dyskusję będzie można śledzić w serwisie WNP.PL oraz trends.eecpoland.eu.
Czytaj też: Wiceprezes Asseco: Przełom na rynku energii coraz bliżej
Głos w debacie zapowiedzieli: Sławomir Mazurek, dyrektor zarządzający, Główny Ekolog Banku, Bank Ochrony Środowiska, Tomasz Niewola, dyrektor departamentu finansowania strukturalnego i mezzanine w mBanku oraz Marek Wadowski, wiceprezes ds. finansów w Tauron Polska Energia.
Sławomir Mazurek powie m.in. o narzędziach synergii pomiędzy zielonymi środkami zwrotnymi i dotacyjnymi, zielonych obligacjach czy przygotowaniach do Zielonego Ładu. Jako przedstawiciel Banku Ochrony Środowiska, który w finansowaniu przyjaznych dla środowiska naturalnego inwestycji ma wielkie doświadczenie, opowie, jak BOŚ uczestniczy w transformacji energetycznej kraju.
Tomasz Niewola, dyrektor departamentu finansowania strukturalnego i mezzanine w mBanku, wyjaśni meandry praktyki bankowej finansowania ekologicznych inwestycji. Powie, który segment odnawialnych źródeł energii jest dziś najbardziej aktywny – wiatr, offshore czy może słońce. Rozwieje wątpliwości na temat struktury finansowania źródeł odnawialnych: systemu akcyjnego dla OZE czy umów z klientami. Przedstawi prognozy w zakresie inwestycji w offshore na Bałtyku.
Wiceprezes ds. finansów Tauron Polska Energia Marek Wadowski wskaże, jak krajowe spółki energetyczne radzą sobie z pozyskiwaniem finansowania na konieczne inwestycje w momencie, kiedy banki alergicznie reagują na finansowanie węgla czy – w mniejszym stopniu, ale jednak – gazu. Wybiegnie w przyszłość, odpowiadając na pytanie, czy – z punktu widzenia praktyka – odwrót od węgla jest definitywny, a także jak w najbliższej przyszłości wyglądał będzie miks inwestycji w energetykę oraz w którym kierunku podążą inwestycje w OZE.
Dekarbonizacja Polski: 380 mld euro
Jak wiadomo, będziemy mówić o naprawdę dużych pieniądzach. Zgodnie z szacunkami, na wielką zieloną transformację Europy potrzeba 260 mld euro rocznie. Według Projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. prognozowane nakłady na inwestycje w odnawialne źródła energii w latach 2021-2040 sięgną 40 mld euro.Skąd tak duże nakłady? Trendy są jednoznaczne. Założeniem Europejskiego Zielonego Ładu jest m.in. transformacja energetyczna, a więc redukcja emisji CO2 i przejście z tradycyjnej, brudnej energetyki na źródła odnawialne - zielone.