Minister energii Krzysztof Tchórzewski pytany w środę w Sejmie o to, czy spodziewa się przełomu w sprawie polskiego programu jądrowego po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA powiedział, że jest tu spora wola współpracy ze strony Stanów Zjednoczonych.
"Chcemy technologię wraz z partnerem, który by zechciał uczestniczyć do 49 proc. w takim przedsięwzięciu jądrowym, ale w przedsięwzięciu nie jednego bloku, tylko docelowym na 20 lat, w budowie od 6 do 9 bloków jądrowych" - poinformował Tchórzewski.
"Te rozmowy dotyczą szerszego grona, ale największe zainteresowanie w tej sprawie jest ze strony Stanów Zjednoczonych" - dodał.
Minister podkreślił, że "różnego rodzaju misje gospodarcze przyjeżdżają i sprawdzają, w jaki sposób to może być u nas realizowane".
Temat współpracy przy budowie polskiej elektrowni atomowej był również poruszany podczas ubiegłorocznej wizyty sekretarza ds. energii USA Ricka Perry'ego. - To sygnał dużego zainteresowania Stanów Zjednoczonych sektorem energetyki w Polsce, a także okazja do rozwijania współpracy energetycznej - mówił wtedy minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Czytaj więcej: Polska będzie rozmawiać z USA o elektrowni atomowej