PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj
 • Strefa premium

Andrzej Sikora: energetyka gazowa w Polsce ciągle jest w powijakach

Autor: wnp.pl ( Ireneusz Chojnacki)
17-08-2018 06:02 |  aktualizacja: 17-08-2018 06:09
Andrzej Sikora: energetyka gazowa w Polsce ciągle jest w powijakach

Gaz ziemny wykorzystywany jest m.in w Elektrociepłowni Zielona Góra

Fot. Emptywords/Wikipedia/CC BY-SA 3.0

- Obecnie energetyka gazowa w Polsce ciągle jest w powijakach i nie widzę zbyt wielu inwestorów chcących włączyć się w dynamiczny rozwój tego sektora. Sądzę, że sytuację mogłoby zmienić przyjęcie przez rząd nowej polityki energetycznej państwa, uwzględniającej długofalowe kierunki rozwoju gospodarczego, w tym politykę klimatyczną - mówi Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych (ISE).

 • W Polsce, zdaniem Andrzeja Sikory, prezesa ISE, energetyce gazowej sprzyjają sytuacja w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym i polityka klimatyczna Unii Europejskiej.
 • Bariery rozwoju energetyki gazowej w Polsce to m.in.  ograniczenia infrastrukturalne i ciągle jeszcze brak znaczącej dywersyfikacji fizycznych źródeł dostaw gazu.
 • Prezes ISE ocenia („wydaje się”), że uzależnienie od importu gazu z Rosji było i jest głównym pozaekonomicznym powodem braku rozwoju energetyki gazowej w Polsce.
 • Podkreśla też, że energetyka musi odgrywać rolę służebną wobec przemysłu czy obywateli i w związku z tym polityka energetyczna musi stać się częścią polityki gospodarczej państwa. O tym i innych wyzwaniach będziemy rozmawiać podczas Kongresu Nowego Przemysłu, w trakcie Nowy Przemysł Expo. 

wnp.pl - portal gospodarczy

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (32)

 • Adaś 2018-08-17 09:16:14
  wrzesien na TTF pow 24EUR, bardzo tanio, bardzo....
 • jasiek 2018-08-17 09:26:55
  I tu się można zgodzić. Wytwarzanie prądu z gazu jest marnotrawstwem tego gazu. Gaz w pierwszej kolejności powinien służyć do ogrzewania domów a prąd wytwarzać z węgla czy OZE.
 • energetyk 2018-08-17 10:18:46
  Wysokosprawna kogeneracja gazowa czyli jednoczesna produkcja energii elektrycznej i ciepła jest najbardziej efektywnym i niskoemisyjnym sposobem na wytwarzanie energii ze wszystkich paliw kopalnych. Natomiast spalanie węgla tylko do produkcji prądu jest o połowę mniej efektywne od kogeneracji i jest wysokoemisyjne.
  • Gość_Galia 2018-08-17 19:34:33
   W pełni zgadzam sie z Energetykiem, Wysokosprawna kogerneacja jest znacznie efektywniejsza niż najlepsze dziś eketrownie węglowe i nieporónywalnie mniej zanieczyszcza środowisko, wieć opowiadanie ze gaz jest zbyt cenny by go spalać to demagogia. Gaz w 70% kupujemy dziś z zagranicy i nie jest on dla nikogo cennieszy (ani tam ani tu) niż nasze zdrowie niszczone przez zanieczyszczenia powstałe w wyniku spalania węgla. Mam nadzieję ze Baltic Pipe obniży ceny gazu w Polsce i masowo zaczniemy go używać do elektrociepłownictwa i do transportu CNG/LNG. To jest jedyny (oprócz OZE) słuszny kierunek energetyki w Polsce. Tak uważa większość moich kolegów naukowców w tej dziedzinie...
 • jasiek 2018-08-17 12:49:38
  @energetyk. Nikt nie wątpi w zalety kogeneracji ale twoje uwagi są jakby nie na temat
 • Marek 2018-08-19 16:20:17
  Ostatnie odwierty gazu łupkowego na Lubelszczyźnie miały miejsce za rządów PO-PSL , inwestorów zagranicznych na siedem wiatrów pogonili, PiS przypieczętował przestępstwa na masową skalę ustawą o obrocie ziemi z 14 kwietnia 2016 r która weszła w życie 30 kwietnia 2016 roku (Dz. U z 2016 r., poz. 585)oby nikt więcej z olbrzymim kapitałem zagranicznym w gaz w obszarze ziem Polskich nie zainwestował, w zawiązku z powyższym milionowe odwety gazu łupkowego wykupiła za bezcen w Pawłowie Agata Fisz SLD Prezydent Miasta Chełma, zaś w Cycowie Wicemarszałek Krzysztof Grabczuk Platforma Obywatelska itd .Gazownicy, zabójcy dzieci i dorosłych, oby tyle lat Nas tumanić , dorabiać się na gruntach wypapranych ludzką krwią i cierpieniem, gaz łupkowy jest zabójczy dla życia ludzkiego. Ludzie, kto głosował na tych bandytów Prezydentów miast, Burmistrzów , Marszałków , Wójtów Gmin czy Radnych, oby ogień piekielny Was pochłoną.
  • Marek 2018-08-20 05:19:44
   Ostatnie odwierty gazu łupkowego na Lubelszczyźnie miały miejsce za rządów PO-PSL , inwestorów zagranicznych na siedem wiatrów pogonili, PiS przypieczętował przestępstwa na masową skalę ustawą o obrocie ziemi z 14 kwietnia 2016 r która weszła w życie 30 kwietnia 2016 roku (Dz. U z 2016 r., poz. 585)oby nikt więcej z olbrzymim kapitałem zagranicznym w gaz w obszarze ziem Polskich nie zainwestował, w zawiązku z powyższym milionowe odwierty gazu łupkowego wykupiła za bezcen w Pawłowie Agata Fisz SLD Prezydent Miasta Chełma, zaś w Cycowie Wicemarszałek Krzysztof Grabczuk Platforma Obywatelska itd .Gazownicy, zabójcy dzieci i dorosłych, oby tyle lat Nas tumanić , dorabiać się na gruntach wypapranych ludzką krwią i cierpieniem, gaz łupkowy jest zabójczy dla życia ludzkiego. Ludzie, kto głosował na tych bandytów Prezydentów Miast, Burmistrzów ,Wójtów Gmin Marszałków czy Radnych, oby ogień piekielny Was pochłoną. Zniszczyli całkowicie osobliwą formę ochrony przyrody w lubelskim(Natura 2000), okradli „Nas” z należnych środków finansowych za zachowanie ekosystemu w stanie naturalnym, złamali Traktat Ateński z 16.03.2003roku, teraz powołują się na prawo bezprawia w Polsce, 10letni okres przedawnień przestępstw gwarantuje glejt nietykalności (nie podejmują z urzędu żadnych czynności, grają na czas w przedmiotowych przestępstwach). Konstytucja RP postkomunistyczna nie może ograniczać praw obywatelskich, okres przedawnień powinien być zrównany jak w USA. W związku z aferą gruntową modernizacjami gruntów rolnych wszystkich klas na cele nie rolnicze , właściciele gruntów nawet nie byli stronami postępowań , nie otrzymali stosunku prawnego wobec ewidencji gruntów, wyłączyli z produkcji rolnej budynki gospodarcze linią inferencyjną na mapach zasadniczych zaliczając obiekty do mieszkalnych, w związku z powyższym mamy żywność której strach sklasyfikować . Grunty rolne to Nasze dobra Narodowe, przestępstwa z nimi związane powinny być ściągane na równie ze zabójstwami, również oszustwa zakupów gruntów z odwetami przy sfuszerowanych wypisach z rejestrów gruntów do celów notarialnych, gdzie odwiertów nie ma uwidocznionych(przestępstwa kliki samorządowej przestępców (Ciasnej Mafii).
   • Patryk Jaki to oszust i złodziej , pasują ze Zbigniewem Ziobro do siebie jak dwa pedały, jeden płodny drugi zbrakowany. Paraliżują organa ścigania, w obecnym wydaniu to nie wymiar sprawiedliwości lecz dwóch klaunów którzy stopniowo niszczą demokracje w Polsce (praworządność). 2018-08-22 06:45:25
    Największa w historii powojennej Polski afera gruntowa, masowych zmian przeznaczenia gruntów, wszystkich klas na cele nie rolnicze 2011-2014rok w związku z modernizacjami gruntów z środków Unijnych gdzie właściciele gruntów nawet nie otrzymali stosunku prawnego wobec ewidencji gruntów. Starości wykonują zadania z zakresu administracji rządowej . Pismo Starostwa Powiatowego w Chełmie Symbol OR.1510.5.2013 z dnia 25czerwca 2013roku. 1. Informacja o rozpoczęciu prac geodezyjnych oraz trybie postępowania została podana do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie jej na okres 14 dni w siedzibie Starostwa Powiatowego w Chełmie (od dnia 27.06.2011r. do 15.07.2011r.). Ponadto w celu dotarcia do jak największej liczby mieszkańców informację wywieszono w Urzędzie Gminy Chełm, przekazano sołtysowi wsi oraz ogłoszono w prasie lokalnej ( w gazecie Nowy Tydzień Chełmski w dniu 27 czerwca 2011r.). 2. Informacja o terminie i miejscu wyłożenia projektu operatu opisowo-kartograficznego z modernizacji ewidencji gruntów i budynków została wywieszona na okres 14 dni ( od dnia 22.06.2012 r. do dnia 09.07.2012 r.) w siedzibie Starostwa Powiatowego w Chełmie oraz ogłoszona w prasie o zasięgu krajowym (ogłoszenie ukazało się w dniu 22.06.2012 r. w Gazecie Wyborczej ). Ponadto w celu przekazania informacji o wyłożeniu w/w projektu ,mieszkańcom, zwrócono się pismem do sołtysa wsi Pokrówka z prośbą o wywieszenie w/w zawiadomienia na tablicy ogłoszeń sołectwa. 3.Wyłożenie projektu operatu opisowo- kartograficznego z modernizacji ewidencji gruntów i budynków w obrębach Pokrówka i Strupin Łanowy, podczas którego każdy, czyjego interesu prawnego dotyczą dane ujawnione w projekcie operatu, mógł zgłaszać uwagi do tych danych, odbyło się w dniach 9 do 27 lipca 2012r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Chełmie. 4. Uwagi zgłoszone do projektu były rozpatrywane o przyjęciu lub odrzuceniu przez uprawnionego pracownika Startowa Powiatowego przy udziale wykonawcy prac geodezyjnych i kartograficznych. 5.Po upływie terminu wyłożenia projektu operatu opisowo-kartograficznego stał się operatem ewidencji gruntów i budynków. Informację o tym Starosta Chełmski ogłosił w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego ( Dz. U. z dnia 11 września 2012, poz.2639). 6.Każdy,czyjego interesu prawnego dotyczą dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków ujawnione w operacie opisowo-kartograficznym mógł w terminie 30 dni od daty ogłoszenia czyli do dnia 11 października 2012r. zgłaszać zarzuty do danych. Zarzuty te Starosta rozstrzygał w drodze decyzji.
   • POLSKA PRAWORZĄDNA ZA PIS? 2018-08-24 18:21:19
    W obszarze gruntów mamy jeden wielki burdel, brak spójności między Miejskim czy Powiatowymi Ośrodkami Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Administracja Rządowa nie ogrania własnych zadań, powinien powstać Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, wszystkie wnioski i zmiany byłyby skanowane i weryfikowane co do ich prawidłowości prowadzenia ewidencji gruntów. Obecnie mamy bajzel większy jak po II wojnie światowej, Główny Geodeta Kraju posiadając system orzecznictwa ręce umywa nie chce zajmować merytorycznie stanowiska przy skumulowanych przez lata przestępstwach na mapach zasadniczych które stały się operatami po modernizacjach gruntów wszystkich klas na cele nie rolnicze(mieszkalne), właściciele gruntów czy wieczyści użytkownicy nawet nie byli stronami postępowań. Ustawodawca nie przewidział iż powyższe przestępstwa z gruntami fałszowania map zasadniczych powinny być ścigane na równi ze zabójstwami, samorządy wypłacały pieniądze publiczne tzw. łapówki dla swoich złodziei pod inwestycje za grunty które nie miały odzwierciedlenia co do stanu faktycznego ich klasyfikacji ,jako ”B” mieszkalne.Konstytucja RP nie może ograniczać praw obywatelskich w przedmiotowej aferze która sięga Rządów SLD, aferę dogłębnie rozliczyć, zorganizowaną grupę przestępczą która destabilizowała Nasz kraj zlikwidować (wzorując się na USA przestępstwa nigdy nie powinny ulec przedawnieniu, nowelizacja ustawy nie może mieć zastosowania w postępowaniach zakończonych prawomocnymi wyrokami)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.229.113.106
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


POLSKA I ŚWIAT

13 493 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

102 532 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

6 217 ofert w bazie

397 692 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.