Aquanet debiutuje w Zielonym Indeksie

Aquanet debiutuje w Zielonym Indeksie
Aquanet ma szansę nadal ograniczać emisje CO2 dzięki instalacji kogeneracyjnej odzyskującej ciepło ze ścieków. Fot. Veolia

Dostarcza świeżą wodę po jej uzdatnieniu, odbiera i oczyszcza ścieki w woj. wielkopolskim. Ale liczy też - jako nieliczna w kraju spółka tego typu - emisje gazów cieplarnianych (GHG).

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

  • Aquanet to spółka 11 samorządów terytorialnych z woj. wielkopolskiego (ma 21 akcjonariuszy, w tym 10 miast i gmin oraz 11 osób fizycznych). Największy udział posiada  w niej miasto Poznań (77,3 proc.).
  • W 2019 r. grupa przyczyniła się do łącznej emisji 20,48 tys. ton CO2e. W porównaniu z 2018 r. była ona o 11,9 proc. mniejsza, przy wzroście przychodów o 4,5 proc. Na 1 mln zł przychodów przypadła w 2019 r. emisja względna 38,1 ton CO2e, o 15,7 pp. mniejsza rdr.
  • Zmniejszenie emisji GHG w 2019 r. przez grupę było efektem czterech głównych działań, w tym zwiększenia produkcji biogazu i jego spalania przez zespoły prądotwórcze, dzięki czemu otrzymała ona zieloną energię na własne potrzeby.
Jak zaznacza zarząd spółki Aquanet w „Raporcie społecznej odpowiedzialności 2019”, ona i grupa Aquanet oprócz takich celów, jak „osiąganie jak najlepszych efektów operacyjnych, biznesowych i inwestycyjnych”, stawia też „na skuteczne łączenie z obowiązkami zapewnienia najwyższych standardów jakości, bezpieczeństwa, a także wypełnianie naszych powinności społecznych i środowiskowych”.

Formalnie nie musi jeszcze liczyć emisji GHG, nie jest też do tego przymuszana wymogami konkurencji lub presją klientów. Ale to robi - od 2018 roku. Dlatego, że działalność opiera także na zasadach zrównoważonego rozwoju.

Taki wybór firma uzasadnia następująco: „W związku z coraz większym popytem na wodę oraz coraz mniejszą jej podażą za sprawą zmian klimatycznych, najważniejsze dla nas jest odpowiedzialne zarządzanie tym dobrem”.

Szczegółowo analizuje działalność na podstawie ponad 300 wskaźników, w tym właśnie gospodarki wodą i towarzyszącej temu emisji GHG.

Grupa

Aquanet to spółka 11 samorządów terytorialnych z woj. wielkopolskiego (ma 21 akcjonariuszy, w tym 10 miast i gmin oraz 11 osób fizycznych). Największy udział posiada niej miasto Poznań (77,3 proc.).

Podstawowa działalność grupy obejmuje pobór, uzdatnianie i dostawy wysokiej jakości wody oraz odbiór i oczyszczanie ścieków. Świadczy ona też wiele usług dodatkowych dla głównych sektorów (np. handlu, usług, budownictwa, opieki zdrowotnej, działalności związanej z kulturą).

Grupa ma do dyspozycji 17 ujęć wody, 16 stacji uzdatniania i 6 oczyszczalni ścieków. Jej sieć wodociągowa liczy 2485 km, a kanalizacyjna - 2263 km.

W 2019 r. wyprodukowała 50 598 tys. m sześc. czystej wody, a sprzedała 43 722 tys. m sześc. - o 3 proc. więcej rdr. Odebrała 41 487 tys. m sześc. ścieków.

Grupa ma ponad 100 tys. odbiorców wody, w tym zaopatruje w nią 900 tys. mieszkańców.

Struktura grupy Aquanet

Grupa Aquanet składa się z sześciu spółek. To

- Aquanet SA: opracowuje badania laboratoryjne dla klientów detalicznych i instytucjonalnych próbek wody, ścieków, osadów i gleb, a także żywności i powietrza;

- Aquanet Retencja: świadczy usługi retencji, odbioru i zagospodarowania wód opadowych i roztopowych;

- Terlan: buduje i modernizuje sieci wodno-kanalizacyjne, eksploatuje je, a ponadto buduje ujęcia i stacje uzdatniania wód;

- Lenker: oferuje usługi wynajmu maszyn budowlanych wraz z obsługą operatorską, badań technicznych pojazdów, serwisu samochodów (osobowych, dostawczych, ciężarowych) oraz maszyn budowlanych i rolniczych.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Aquanet debiutuje w Zielonym Indeksie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 100.25.42.211
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!