Atomowa szansa polskiego przemysłu

Atomowa szansa polskiego przemysłu
Na budowie bloku jądrowego Olkiluoto 3 w Finlandii pracowało wiele polskich firm Shutterstock

- Polska planuje budowę 6 dużych bloków jądrowych o łącznej mocy ok. 6-9 tys. MW. Oprócz tego są plany budowy małych reaktorów. To powoduje, że w naszym kraju jest szansa na powstanie dużego sektora przemysłu pracującego na rzecz energetyki jądrowej - mówi Andrzej Sidło, główny specjalista Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

  • 79 polskich przedsiębiorstw w ostatnich 10 latach zrealizowało przynajmniej jeden projekt dla zagranicznych elektrowni jądrowych, zakładów produkcji paliwa jądrowego i reaktorów naukowo-badawczych.
  • W przypadku pierwszego reaktora jądrowego w Polsce minimum 40 proc. wartości projektu powinien wykonać polski przemysł. Przy kolejnych reaktorach te liczby powinny być większe. 
  • Projekty w energetyce jądrowej mają wyższą rentowność niż w konwencjonalnej i w innych branżach; są także bardziej zaawansowane technologicznie i organizacyjnie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (20)

Do artykułu: Atomowa szansa polskiego przemysłu

  • Mietek 2022-06-06 21:19:52
    (...) bełkot pismaka .i wyższej (...) wszystko .mamy wyngiel i tego się trzymać a kto nimo niech (...)
  • skorpion 2022-06-06 15:10:33
    Na początek gospodarkę odpadami rozwiążcie tuki pięściowe, zamiast doradzać zbiórkę chrustu biedniejszym Kowalskim i epatować urojonymi ELEKTROWNIAMI JĄDROWYMI... No poza jednym przypadkiem - kiedy jądra pozyskacie w bakutilu...
  • Gosc 2022-06-06 12:06:30
    Ale haallloooo o co chodzi! Przecież jesteśmy największym procudent em węgla w całej Unii a wy tutaj z atomem i OZE. Ktoś kiedyś powiedział, że węgiel nigdy się nie skończy. Czyżby kłamał w TVP?!
  • Mirnal 2022-06-06 10:19:03
    Polska dawno temu sprzedała reaktor jądrowy dla Finlandii i on tam dziala. Reaktor miał być w polskiej elektrowni jądrowej w Żarnowcu.
    • Władysław 2022-06-06 12:17:12
      Stało się tak dlatego, że Polacy w ogólnokrajowym referendum, budowy elektrowni atomowej w Żarnowcu nie chcieli.
      • V gu vh 2022-06-06 13:06:55
        Jesli zrobic teferendum, czy chcesz placic za prąd więcej, to w ogolnonarodowym referendym PLacy też wybrali, ze nie chcom.
  • atomik 2022-06-06 09:12:19
    Kometencje naszych zakładów są poza kilkoma wyjątkami ( rurociągi, obróbka ciężka, prace betonowe) bardzo znikome i dotyczą jedynie urządzeń i prac pomocniczych trzeciego rzędu. Ile zleceją i na jakich warunkach poszczególne koncerny to widać było na budowie terminala lng czy pdh police. Szczególnie prym wiodą w tym koreańczycy. Nie wiem czy warto się napalać.
    • Jan 2022-06-06 09:49:51
      Nie jest to prawda. To tak się tylko wydaje bo jako podwykonawcy robiliśmy takie budowy. Więc nie będzie to obce. Wszystkiego się można nauczyć.
      • Fjkjkcbm 2022-06-06 13:13:16
        Nie jest prawdą, to co piszessz Jaś. PL pracujom na całym świecie, w przeróżnych firmach. Czemu się więc PLskie firmy nie nauczyły produkować drony, rakiety, swoje a nie licencyjne wozy bojowr, auta elektryczne, procesory, komputery, samoloty pasażerskie, magazyny LNG.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.237.61
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!