PARTNERZY PORTALU

Brytyjski rząd zdradził szczegóły reformy energetyki

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 28-06-2013 12:01

Brytyjski rząd ogłosił szczegóły reformy energetyki, która ma m.in. pozwolić na jej przekształcenie w sektor niskoemisyjny. Celem jest realizacja do 2020 r. inwestycji o zakładanej wartości ok. 110 mld funtów, które zagwarantują zaspokojenie zapotrzebowania na energię elektryczną.

Przedstawiciele rządu zaprezentowali szczegóły mechanizmów mających wspierać inwestycje w nowe moce wytwórcze a zapisanych w procedowanym obecnie w parlamencie nowym prawie energetycznym.

- Wielu inwestorów domagało się zaprezentowania szczegółów rozwiązań zaprojektowanych przez rząd i dziś te oczekiwania spełniamy - powiedział podczas konferencji prasowej sekretarz ds. energii i zmian klimatu Edward Davey.

Według niego mechanizmy aukcji na nowe moce wytwórcze energii (Capacity Market) oraz długoterminowe ceny energii z danego źródła (Strike Price) pozwolą wygenerować inwestycje konieczne z jednej strony do zaspokojenia krajowego popytu na energię a z drugiej do przekształcenia brytyjskiej energetyki w sektor niskoemisyjny. Ich wartość szacowana jest przez rząd na 110 mld funtów. Dodatkową wartością ma być stworzenie dzięki temu nawet 250 tys. nowych miejsc pracy.

- Mechanizm aukcyjny pozwoli zapewnić opłacalność inwestycji w elektrownie gazowe oraz inne elastyczne moce wytwórcze, dzięki którym zapewnione będzie bezpieczeństwo dostaw energii, swego rodzaju margines bezpieczeństwa ponad przewidywanym poziomem popytu na energię począwszy od roku 2018 - powiedział Davey.

Pierwsze aukcje w ramach Capacity Market miałyby ruszyć już w przyszłym roku i dotyczyć zagwarantowania mocy wytwórczych na zimę 2018-2019. Udział będą mogli w nich wziąć zarówno operatorzy już istniejących elektrowni jak również inwestorzy zainteresowani budową nowych mocy. Przedmiotem będą gwarancje dostaw energii w sytuacjach szczególnie wysokiego zapotrzebowania pod groźbą kar finansowych. Rząd zobowiąże się z kolei do zakupu tej energii po wynegocjowanej cenie.

Zdaniem rządu pozwoli to uniknąć ryzyka niedoboru energii na rynku i związanych z tym kosztów dla odbiorców.

- Z kolei wprowadzenie długoterminowych cen energii wytwarzanej w źródłach odnawialnych ma doprowadzić do wzrostu zainteresowania odnawialnymi źródłami energii wśród inwestorów przy jednoczesnej minimalizacji kosztów dla odbiorców energii - podkreślił Davey.

Jednocześnie rząd opublikował ceny energii dla poszczególnych technologii odnawialnych na lata 2014-2019. W przypadku energii wytwarzanej z biomasy przez cały pięcioletni okres cena wynosić będzie 105 funtów za megawatogodzinę, dla energii z hydroenergetyki będzie to 95 funtów/MWh. W przypadku pozostałych źródeł odnawialnych cena ta będzie stopniowo spadać. W przypadku morskiej energetyki wiatrowej z początkowych 150 do 135 funtów za megawatogodzinę, lądowej energetyki wiatrowej ze 100 do 95 funtów/MWh, a energetyki fotowoltaicznej ze 125 do 110 funtów.

Powyższe poziomy cen, podobnie jak pozostałe elementy proponowanych rozwiązań, będą jeszcze przedmiotem konsultacji społecznych, ale przedstawiciele sektora energetyki odnawialnej zgadzają się, że są to poziomy ambitne, ale możliwe do osiągnięcia.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Brytyjski rząd zdradził szczegóły reformy energetyki

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.210.21.70
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!