Ceny prądu biją rekordy. Polski rynek boi się braku węgla

Ceny prądu biją rekordy. Polski rynek boi się braku węgla
Rynek boi się zmiany sytuacji od września 2022, kiedy ze względu na spadek nasłonecznienia, powinna zacząć spadać produkcja energii elektrycznej z fotowoltaiki podnosząc popyt na energię z innych źródeł i ceny energii. Nz. Elektrownia Opole. Fot. Shutterstock.com

W obserwowanym od ostatniej dekady kwietnia 2022 wzroście cen energii na elektrycznej na 2023 rok ujawnia się wzrost cen węgla, ale przede wszystkim strach przed jego brakami i obawy, że prąd będzie dalej drożał i że mogą wystąpić ograniczenia w dostawach energii. To są obawy o racjonalnym podłożu. Embargo na import węgla z Rosji oznacza, że powstaje luka podażowa, której nie da się zastąpić produkcją krajową - mówi Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy.

  • Prąd w kontraktach terminowych na 2023 rok z dostawą po stałej cenie w ciągu całej doby kosztuje około 1100 zł/MWh. Dotyczy to także IV kwartału tego roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (30)

Do artykułu: Ceny prądu biją rekordy. Polski rynek boi się braku węgla

  • SGEG 2022-05-22 21:42:24
    BARDZEJ CIERPIMY NA SANKCJACH JAK ROSJA
  • WĘGIELsponsorPRĄDU 2022-05-19 18:08:36
    Elektronie dymają kopalnie mają rekordowe marże i płacą dalej po 60 USD/t jak na rynku ARA po powyżej 300 USD. A Zarządy kopalni - jak Bogdanki trzęsą portkami i nie negocjują cen. Mówią , że mają świetne długoterminowe kontrakty.
  • Branzowiec 2022-05-17 15:56:42
    Czy to jest artykuł sponsorowany ? Pragnę zauważyć, że sankcje na rosyjski węgiel zostały wprowadzone już w marcu. czy na początku kwietnia ? Wtedy ceny były na poziomie 650 zł/MWh, a nie 1 150 zł/MWh. Proszę się wziąć za REMIT i manipulacje na giełdzie ! Jasne, jest chyba dla każdego, że tak wysoka cena energii jest nie do utrzymania i zabiłaby popyt w kraju. Napędzanie ceny to przykład braku konkurencji na pseudogieldzie energii. Proponuję przyjrzeć sie również interesom Respect Energy, która najwyraźniej ma "długą pozycję"...
  • Po staremu 2022-05-17 15:19:19
    Po przesiadce z tradycyjnego opału na OZE, w kryzysie energetycznym ludzie zaczną sobie te instalacje oparte głównie na energii elektrycznej, sprzed licznika zimą zasilać, żeby gila nie wciągać.
    • ja jo już je 2022-05-19 13:37:24
      nie wszyscy;] jako prosument odbierasz nadprodukcję z okresu letniego zimą...jeśli masz umowę na starych zasadach i sieć jest magazynem energii. Na nowych zasadach lipa. Nie mniej jednak dla mnie OZE to nic pewnego a ogrzewanie zimą ma być pewne. Dlatego nic nie zastąpi węgla i gazu w 100%. to samo tyczy się energetyk....zdrowy dobrze przemyślany balans a nie wybór albo jedno albo drugie.
  • Wielki phak 2022-05-17 15:11:17
    Kto się boi, ten się boi - ja już piec "na wszystko" wstawiłem(a niech mi tylko jakiś urzędas fiknie. Piec dwukomorowy - lewa komora na drewno, prawa z podajnikiem i retortą obrotową, gdzie mogę spalać ekogroszek, pellet lub owies. Jeszcze sobie kominek z płaszczem wodnym w układzie otwartym do jesieni zainstaluję i cmoknąć może mnie energetyka, górnictwo i gazownictwo. Drewno mam swoje i owies też. Na lichwę OZE naciągnąć się nie dam.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.175.191.46
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!