Ceny prądu w debacie EEC Online

Ceny prądu w debacie EEC Online
W 2020 roku, wg. danych URE, spośród nieco ponad 17,9 mln odbiorców prądu na rynku detalicznym, blisko 15 ,8 mln zł stanowiły gospodarstwa domowe Fot. mat. pras. archiwum
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: ICH
  • Dodano: 19-05-2021 07:33

W następstwie wzrostu hurtowych cen prądu napędzanych kosztami CO2 spółki obrotu podnoszą jego ceny detaliczne. Ceny energii elektrycznej to jednak nie jedyny czynnik wpływający na wysokość całkowitych rachunków. Istotną składową opłat są ceny dystrybucji, które zawierają  także różne koszty wynikające z regulacji. O cenach energii w Polsce teraz i w przyszłości oraz o czynnikach kształtujących te ceny będzie rozmawiali już za kilka dni podczas kongresu EEC Onilne.

  • Trend wzrostowy cen energii elektrycznej w Polsce widoczny już w 2020 wzmocnił trwający od wielu miesięcy wzrost cen uprawnień do emisji CO2, co przekłada się na wzrost cen hurtowych, a w końcu na ceny detaliczne.
  • Ostatecznie z punktu widzenia odbiorcy ważny jest poziom średniej ceny, za którą nabywa on prąd wraz z usługą dystrybucji. W Polsce najdrożej za energię płacą małe i średnie firmy ( grupy taryfowe C).
  • O czynnikach kształtujące ceny energii, ale też o możliwościach stabilizacji i ograniczania wzrostu cen prądu będziemy rozmawiali 24 maja 2021 podczas debaty „Ceny energii w Europie, w Polsce”, która odbędzie w ramach  EEC Online. Zapraszamy

Ceny energii elektrycznej zmieniają się w czasie. Zależą od bardzo wielu czynników takich jak ogólne relacje podaży i popytu, warunki pogodowe, cen paliw, koszty różnorakich systemów wsparcia, a w tym OZE, czy koszty uprawnień do emisji CO2.

Zobacz także: Ceny prądu idą w górę

W poszczególnych krajach i regionach UE ceny energii elektrycznej są mocno zróżnicowane. Według unijnego raportu „Quarterly Report on European Electricity Market „ w IV kwartale 2020 w większości krajów europejskich hurtowe ceny energii elektrycznej były wyższe niż w tym samym kwartale 2019 w związku z rosnącymi cenami m.in. paliw i CO2.

Czytaj również: Raport o cenach prądu w UE. Oto prognozy dla Polski

W IV kwartale 2020 Polska była drugim najdroższym Rynkiem Dnia Następnego w UE w przypadku dostaw energii ze stałą ceną w ciągu doby ze średnią ceną na poziomie 54 euro/ MWh. Droższa w tym ujęciu była tylko Malta ze średnią ceną w IV kwartale 2020 na poziomie 56 euro/MWh.

Wzrost cen prądu zaznaczył się już w 2020 roku 


W Polsce w 2020 roku po okresie zamrożenia cen energii elektrycznej (rok 2019), nastąpiły, jak wynika ze sprawozdania z działalności Prezesa URE, istotne wzrosty tych cen, zwłaszcza w grupie odbiorców przyłączonych do sieci niskich napięć.


Maksymalny wzrost cen energii w ujęciu rok do roku, przy porównaniu IV kwartału 2020 i IV kwartału 2019 dla odbiorców korzystających z umów kompleksowych, wyniósł blisko 23 proc. w grupie taryfowej C (mały i średni biznes), niewiele mniejszy (około 22,5 proc..) był w grupie gospodarstw domowych.

Ostatecznie, jak zaznaczył regulator, koszt zaopatrzenia w energię elektryczną nie wzrósł aż tak znacząco jak wskazaliśmy powyżej , ponieważ silny wzrost cen energii złagodzony był niewielkim wzrostem poziomu opłat dystrybucyjnych (w grupie gospodarstw domowych wyniósł on 3,29 proc., a najwyższy ‒ 7,45 proc. dotyczył grypy taryfowej C).

Opłaty dystrybucyjne ważną składową rachunków 

Opłaty dystrybucyjne stanowią istotny składnik opłat za prąd. W IV kwartale 2020, wg. danych ze sprawozdania z działalności Prezesa URE) udział opłat za dystrybucję w całkowitych opłatach za prąd wynosił od prawie 18 proc. w przypadku największych odbiorców do ponad 43 proc. w przypadku gospodarstw domowych (ceny netto).


Jednak ostatecznie z punktu widzenia odbiorcy energii najbardziej istotny jest poziom średniej ceny, za którą kupuje energię elektryczną w punkcie poboru razem z usługą dystrybucji.

Wartość tego parametru w IV kwartale 2020 w porównaniu do IV kwartału 2019 wzrosła w Polsce średnio o 13,35 proc. , najmniej (o 4 proc. ) w grupie największych odbiorców energii, zaś najwięcej (o nieco ponad 16 proc.) w grupie taryfowej C. O tym jakie są prognozy dla cen energii elektrycznej w Polsce będziemy również rozmawiali podczas EEC Online.

O czynnikach kształtujące ceny energii, ale też o możliwościach stabilizacji i ograniczania wzrostu cen prądu będziemy rozmawiali 24 maja 2021 podczas debaty „Ceny energii w Europie, w Polsce”, która odbędzie w ramach EEC Online już 24 maja.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ceny prądu w debacie EEC Online

  • Galu 2021-05-20 17:01:19
    Może czas na debatę o możliwości wyjścia z Eurokołchozu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.167.149
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!