PARTNERZY PORTALU

Chiny wznowią budowę elektrowni atomowych

Chiny wznowią budowę elektrowni atomowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 24-10-2012 21:27

Rząd Chin poinformował w środę, że wznowi wydawanie zezwoleń na budowę elektrowni atomowych w ramach planów uniezależnienia kraju od importowanej ropy i węgla, znosząc tym samym moratorium wprowadzone po katastrofie w japońskiej Fukushimie.

W opublikowanej przez Pekin białej księdze zawarto nowe wytyczne chińskiej polityki energetycznej. Zapowiedziano w niej, że do końca 2015 roku 30 proc. produkowanej w Chinach energii będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych lub z siłowni atomowych. Tych ostatnich ma jednak powstać niewiele, wyłącznie na wybrzeżu. Będą one również musiały spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa - zapewnił rząd. W dokumencie nie podano konkretnego terminu wznowienia budowy elektrowni.

Jak wynika z białej księgi, jednym z podstawowych celów chińskiej polityki energetycznej jest uniezależnienie się od importu węgla i ropy naftowej. By to osiągnąć, rząd chce zwiększyć wydobycie tych surowców w kraju oraz podnieść nakłady na produkcję energii odnawialnej. "Chiny będą aktywnie rozwijać produkcję energii wodnej, słonecznej i wiatrowej, poszukiwać bezpiecznych i skutecznych metod rozwoju energii atomowej, jak również wykorzystywania energii pochodzącej z biomasy i innych rodzajów energii odnawialnej" - napisała państwowa agencja Xinhua.

Plan zakłada zmniejszenie do końca 2015 roku zużycia energii na jednostkę PKB o 16 proc. oraz emisji dwutlenku węgla na jednostkę PKB o 17 proc. w porównaniu z rokiem 2010.

W białej księdze zapowiedziano również większe otwarcie sektora energetycznego na prywatnych inwestorów. "Wszystkie projekty zawarte w państwowym programie energetycznym są otwarte na prywatny kapitał, za wyjątkiem tych, w przypadku których zabrania tego prawo" - napisano w dokumencie. Rząd ma zachęcać prywatne firmy do inwestycji w poszukiwanie i wydobycie surowców, budowę gazociągów i ropociągów, produkcję energii elektrycznej, branżę węglową i petrochemiczną oraz w sektor energii odnawialnych.

Pekin zawiesił wydawanie pozwoleń na budowę nowych elektrowni atomowych w marcu ubiegłego roku, gdy wywołane przez silne trzęsienie ziemi tsunami spowodowało awarię siłowni jądrowej w japońskiej Fukushimie. Władze Chin zarządziły wówczas przeprowadzenie testów bezpieczeństwa działających w kraju reaktorów, przegląd projektów budowy nowych elektrowni oraz podniesienie obowiązujących standardów bezpieczeństwa.

Według agencji Associated Press w Chinach pracuje obecnie 13 reaktorów atomowych o łącznej mocy ok. 10 gigawatów. Do końca 2015 roku rząd planuje zwiększyć produkcję energii atomowej do 40 gigawatów. W 2011 roku udział energii jądrowej w całkowitym zużyciu wyniósł w Chinach nieco ponad 1 proc.

Według danych agencji Xinhua w ubiegłym roku łączna moc chińskich elektrowni wodnych osiągnęła wartość 230 gigawatów, najwyższą na świecie. Największą hydroelektrownią na świecie jest Zapora Trzech Przełomów na rzece Jangcy, o mocy ponad 20 gigawatów.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chiny wznowią budowę elektrowni atomowych

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.40.122
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!