PARTNERZY PORTALU

Cicha rewolucja na rynku energii stała się faktem

Cicha rewolucja na rynku energii stała się faktem
Pierwsza fizyczna dostawa kupionej energii za pomocą mechanizmu SDAC nastąpi już w piątek, 18 czerwca. fot. PTWP
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: WNP.PL (AH)/PAP
  • Dodano: 17-06-2021 14:28

Od czwartku Polska jest w pełni zintegrowana w ramach europejskiego mechanizmu łączenia rynków dnia następnego - poinformował Urząd Regulacji Energetyki. Dodał, że pierwsza fizyczna dostawa kupionej energii za pomocą mechanizmu SDAC nastąpi już w piątek, 18 czerwca.

  • Po wielomiesięcznych przygotowaniach w ramach fazy wdrożeniowej, szczegółowych testach, spotkaniach informacyjnych i webinariach dla uczestników rynków projekt Interim Coupling (ICP) wszedł z sukcesem w życie.
  • To ważne wydarzenie dla wszystkich krajów europejskich, stanowi bowiem milowy krok na drodze do utworzenia jednolitego transgranicznego rynku dnia następnego (SDAC).
  • Dzięki Interim Coupling Project od czwartku Polska jest w pełni zintegrowana w ramach europejskiego mechanizmu łączenia rynków dnia następnego.

Urząd wyjaśnia, że kraje 4M Market Coupling (tj. Czechy, Rumunia, Słowacja i Węgry) zostały połączone z obszarem Multi-Regional Coupling (m.in. Austria, Niemcy, Polska) poprzez wprowadzenie przydziału przepustowości w oparciu o wyznaczanie zdolności przesyłowych netto (net transfer capacity, NTC) na sześciu kolejnych granicach: Polska-Niemcy, Polska-Czechy, Polska-Słowacja, Czechy-Niemcy, Czechy-Austria oraz Węgry-Austria.

Dzięki osiągniętej w ten sposób integracji możliwe jest funkcjonowanie jednolitego mechanizmu łączenia rynków dnia następnego w 23 krajach Europy.

- Interim Coupling był wymagającym przedsięwzięciem dla wszystkich zaangażowanych stron, a jego wdrożenie zostało poprzedzone licznymi testami na poziomie lokalnym, regionalnym oraz europejskim. Uruchomienie projektu ICP daje możliwość alokacji zleceń na nowych połączeniach
w modelu aukcyjnym typu implicit, tj. bez wcześniejszej konieczności rezerwacji przepustowości – mówi Sylwester Biało, dyrektor Biura Integracji TGE.

URE dodał, że pierwsza fizyczna dostawa zakupionej energii za pomocą tego mechanizmu nastąpi już w piątek, 18 czerwca.


Urząd wskazał, że z biegiem lat liczba krajów przystępująca do projektu SDAC rośnie, co sprawia, że proces ten staje się coraz bardziej złożony, ale jednocześnie stwarza warunki umożliwiające swobodną wymianę transgraniczną energii elektrycznej. "Funkcjonowanie wspólnego europejskiego rynku energii elektrycznej wymaga wyznaczania zdolności przesyłowych na granicach państw w najbardziej efektywny sposób. W tym celu stosuje się mechanizm łączenia rynków (market coupling), oparty na algorytmie obliczeniowym, który dopasowuje do siebie oferty kupna i sprzedaży energii składane na giełdach w różnych krajach" - wyjaśniono.

Przypomniano, że łączenie rynków w oparciu o metodę NTC jest mechanizmem przejściowym. Do takiego rozwiązania wzywali regulatorzy z Niemiec, Austrii, Polski i krajów 4M MC, a celem była stopniowa integracja całego regionu Core (region łączący granice między Austrią, Belgią, Chorwacją, Czechami, Francją, Niemcami, Węgrami, Luksemburgiem, Holandią, Polską, Rumunią, Słowacją i Słowenią) w ramach mechanizmu SDAC.

Dodano, że metoda NTC oparta jest na bilateralnym uzgadnianiu zdolności przesyłowych na granicach przez sąsiadujących operatorów sieci przesyłowych. Wytłumaczono, że na podstawie uzgodnionych wielkości dostępnych mocy przesyłowych przeprowadzane są aukcje na giełdach energii elektrycznej. Metoda umożliwia obliczenie dostępnych zdolności w oparciu o maksymalną ilość energii elektrycznej, która może być przesyłana między dwoma obszarami rynkowymi bez narażania bezpieczeństwa obu systemów i z uwzględnieniem technicznych uwarunkowań dotyczących przyszłego funkcjonowania sieci.

URE wskazał, że mechanizm łączący różne rynki krajowe powinien docelowo uwzględniać ograniczenia techniczne sieci w procesie wyznaczania i alokacji zdolności przesyłowych dla wymiany handlowej oraz brać pod uwagę współzależności między transakcjami wymiany handlowej na poszczególnych granicach obszarów rynkowych, a przepływami mocy w połączonym systemie elektroenergetycznym. "Dlatego też jako docelowy dla całego rynku przewidziano mechanizm oparty na metodzie Flow-Based Allocation (FBA)3, który zwiększy nie tylko bezpieczeństwo pracy sieci przy realizacji wymiany transgranicznej, ale przede wszystkim pozwoli na kontrolowanie i koordynację tzw. przepływów tranzytowych i umożliwi określanie zdolności przesyłowych w skali całych regionów, a nie tylko określonych stref" - dodano.

Urząd zwrócił ponadto uwagę, że wdrożenie projektu Interim Coupling jest istotnym krokiem na drodze do utworzenia jednolitego europejskiego rynku dnia następnego (SDAC).

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cicha rewolucja na rynku energii stała się faktem

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.252.196
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!