Ciech, ze względu na specyfikę produkcji, wywiera bardzo duży wpływ na otoczenie. Grupa od lat realizuje zadania, które ograniczają negatywne oddziaływanie na środowisko. To inwestycje we własne, czystsze, źródła energii i innowacyjne modernizacje procesów produkcyjnych. Ciech liczy na komercjalizację – w perspektywie kilkunastu lat – małych reaktorów jądrowych, wydajnych magazynów energii, spalania lub współspalania wodoru.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- Około 88 proc. przychodów Grupy Ciech pochodzi z wytwarzania produktów, których „finalne zastosowania mogą pomagać światu rozwijać się w sposób zrównoważony i które wpisują się w 17 celów Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 ONZ”.
- W 2020 r. grupa Ciech przyczyniła się do łącznej emisji 2 748,3 mln ton CO2. To o 20,3 proc. mniej niż w 2019 r. (3 449,7 mln ton. Redukcja emisji CO2 w tak dużej skali była efektem dekarbonizacji działalności przy mniejszej wartości produkcji o 8,2 proc.
- Ciech zamierza obniżyć do 2026 r. emisje CO2 o 33 proc., do roku 2033 – odejść od węgla w procesach produkcji, a do 2040 – osiągnąć neutralność klimatyczną. Pierwszy cel redukcji CO2 jest możliwy do osiągnięcia m.in. przez wprowadzenie gazu do miksu energetycznego, a sumaryczny efekt działań w mniejszej skali.
Droga ograniczania wpływu Grupy Ciech na środowisko zostało wytyczona w przyjętej w 2016 roku jednolitej Polityce ochrony środowiska. Od 2019 r. potentat polskiej chemii realizuje ona strategię dekarbonizacji działalności. Pierwsze jej efekty już opisaliśmy w serwisie Zielony Indeks portalu WNP.PL.
Patrz też: Ciech debiutuje w Zielonym Indeksie
W 2020 r. Ciech przystąpił do United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie i za środowiskowo. A w 2021 r. firma opracowała kompleksową strategię ESG – tj. uwzględniającą czynniki środowiskowe („Environmental”), społeczne („Social”) oraz związane z ładem korporacyjnym („Corporate governance”).
Patrz też: Ciech przyjął ambitną strategię. Chodzi o 8 zobowiązań
Grupa obecna w stu krajach
Ciech to międzynarodowa grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach globalnych. Ma fabryki w Polsce, Niemczech (w maju 2021 r. zakończył tam największą w historii spółki inwestycję typu greenfield – budowę nowoczesnej warzelni soli w Stassfurcie; uruchamiono produkcję) i w Rumunii. Zatrudnia ponad 3,4 tys. osób.Grupa ta jest największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, a w Polsce – największym wytwórcą środków ochrony roślin oraz wiodącym producentem pianek poliuretanowych.
Spółka sprzedaje produkty do ponad 100 krajów świata – najważniejszym rynkiem zbytu są kraje UE.
Według wewnętrznych analiz firmy Ciech SA, ok. 88 proc. przychodów grupy pochodzi z wytwarzania produktów, których „finalne zastosowania mogą pomagać światu rozwijać się w sposób zrównoważony i które wpisują się w 17 celów Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 ONZ”.
Inne produkty stanowią często „niezastępowalny komponent lub półprodukt”, na przykład dla pojazdów elektrycznych (szkło samochodowe, opony o wysokich parametrach), paneli fotowoltaicznych i solarnych (szkło płaskie) lub fiolki do szczepionek przeciwko COVID-19.
Struktura: 9 zakładów, 40 podmiotów
Spółka Ciech SA notowana jest od 2005 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od 2016 roku równocześnie na Börse Frankfurt. Głównym i strategicznym inwestorem spółki jest Kulczyk Investments (51,14 proc. akcji), a ponadto m.in. Nationale-Nederlanden OFE (7,4 proc.) i Aviva OFE Aviva Santander (5,86 proc.).